Пет причини зошто менструалниот циклус трае подолго

Должината на менстуалниот циклус изнесува 3 до 5 дена, но не е страшно ако се одложи уште некој ден плус. Но, на што треба да обрнете внимание доколку вашите менструации стануваат сè подолги и поболни од месец до месец?

Ви „лудуваат“ хормоните

Има неколку пореметувања во телото кои влијаат на хормоните во женското тело и предизвикуваат долги, болни и нередовни менструации.

Доколку забележите дека циклусот ви е пореметен, најдобро е да го посетите вашиот лекар за да проверите да не станува збор за полицистични јајници, хормонален дисбаланс или проблеми со штитната жлезда.

Користите антибиотици или некакви таблети

Таблетите за штитната жлезда, стероидите или антибиотиците го пореметуваат нивото на хормони во телото. Доколку некој од овие таблети влијае лошо на вашиот менструален циклус, разговарајте со вашиот гинеколог.

Промена на телесната тежина

Доколку сте забележиле дека менструалниот циклус ви трае подолго од порано и добивате вишок килограми, тоа е знак дека најверојатно во вашето тело се лачи поголема количина на естроген што може да биде причина за долги и болни менструации.

Стрес

Стресот влијае на менструалниот циклус на различни начини. Доколку поминувате низ стресен период, побарајте помош од пријател или стручно лице. Од стресот зависи дали ќе добиете менструација или ќе ви се одложи. 

Вишок на естроген

Естрогенот може да се најде во пластика, во пестициди и некои намирници кои ги јадете, како што е месо кое е полно со хормони. Затоа, јадете храна богата со влакна која ќе спречи прекумерно апсорбирање на овој хормон во телото.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Здравје

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Read more

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Read more

Магазин

  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе