Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

А.С.
/ 19.09.2021 / 12:41

Вежбањето во теретана и вежбањето во спалната соба се поповрзани отколку што си мислите. Сексот сам по себе е одлична физичка активност и во некои пози поефикасно се трошат калории отколку во други, но сексот по добро вежбање, трчање или возење велосипед има многу поволности, велат научниците.

Тие тврдат дека сексот по вежбање не само што го засилува ефектот на вежбањето, туку ќе ви го пружи и најдоброто уживање. Ова се пет причини што научниците ги истакнуваат за да одговорат на прашањето зошто сексот по вежбање е супер идеја.

Поинтензивно доживување

Ако сте фитнес фрик, знаете каква еуфорија доживувате после квалитетно вежбање. Ова полетно чувство се должи на зголеменото ниво на адреналин, допамин, ендорфини и анандамид во телото. Ако сакате да го однесете ова чувство едно ниво погоре, треба да се фрлите на секс. Една жешка „партија“ по вежбањето го зголемува нивото на окситоцин кој е врвната љубовна состојка што прави да се чувствувате прекрасно. Окситоцинот се лачи и за време на оргазмот, што значи дека ви претстои незаборавно уживање после кое ќе се чувствувате смирени и среќни. Ова чувство може да ве „држи“ и до 4-5 часа.

По вежбање мажите имаат посилна ерекција

По добро вежбање имате посилен проток на крвта низ целото тело, вклучувајќи ги половите органи. Научниците велат дека можно е ја забележите најголемата и најцврстата ерекција што некогаш сте ја имале благодарение на моќната циркулација на крвта. Тие предупредуваат дека тоа може да придонесе и за побрз оргазам, така што внимавајте на темпото ако сакате уживањето да потрае и за двајцата. Научниците исто така препорачуваат да го искористите напливот на енергија во првите 15 минути непосредно по вежбањето за најинтензивен секс и најголемо уживање.

Продолжувате да согорувате калории

Иако веќе е познато дека сексот е одличен и забавен начин за трошење калории, сепак не е замена за класично вежбање. Меѓутоа, може да биде одличен начин да го продолжите активното согорување калории од квалитетното вежбање и да добиете двојни поволности.

Попривлечни сте по вежбање

Привлечноста е многу важен дел од добриот секс. Феромоните што ги произведува вашето загреано, испотено тело се најмоќниот природен афродизијак на кој партнерот, односно партнерката, не може да оддолее. Сепак, направете едно експресно туширање, особено ако планирате да имате и орален секс.

Сексот по вежбање помага за намалување на болката во мускулите

Според едно истражување од 2013 година, 60% од испитаниците пријавиле дека сексот им помага во преболувањето на мигрената. Сексуалната активност може да ви помогне да ја смирите и болката во мускулите, особено по вежбање.  Лачењето на хормоните што ги спомнавме погоре помага во ослободување од стресот и блокирање на чувството на болка.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Фит

Што се случува со вашето тело ако скокате со јаже по 15 минути секој ден?

Read more

Зошто е добро да слушате музика додека вежбате?

Read more

Најдобрите извори на масти за слабеење

Read more

Нови рутини за правење склекови со кои брзо ќе набилдате мускули

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе