Пет причини зошто сте постојано уморни

Многу работи влијаат на квалитетот на животот, но малку од нив имаат толку големо влијание како недостатокот од сон. Доколку спиете премалку или пак спиете лошо, голема е веројатноста дека вашата функционалност во текот на денот ќе се намали.

Ако исцрпеноста и заморот ве мачат долго време, тогаш тоа е знак дека треба да ги смените вашите навики. Подолу можете да прочитате каде грешите, а ваше е да ги исправите лошите навики кои влијаат на вашето здравје.

Светлата ви светат до доцна во ноќта

Светлото во просторијата има подеднакво голем удел во проблемот со спиењето како и зрачењето од телефонот за време на ноќта. Светлото влијае на производството на мелатонин, што пак доведува до пократок и неквалитетен сон.

Го одложувате станувањето

Иако секогаш е примамливо да го исклучите алармот и да продолжите да спиете, сепак експертите советуваат дека треба да престанете со оваа лоша навика. Дополнителниот сон само ќе ви го наруши станувањето и ќе предизвика дополнителни проблеми во вашата продуктивност.

Се туширате со топла вода пред спиење

Најчестиот мит поврзан со проблемите со спиење вели дека треба да се туширате со топла вода за да го опуштите телото пред заспивање. Ова не може да биде подалеку од вистината. Иако топлата вода ги опушта мускулите, таа исто така ја подига температурата на телото и го прави сонот потежок и помалку квалитетен.

Работите до доцна навечер

Не ги мешајте приватното со работното време ако сакате да си го зачувате здравјето. На мозокот му треба повеќе време за одмор пред да заспиете, па затоа избегнувајте да работите непосредно пред спиење.

Претерувате со алкохол

Истражувањата покажаа дека алкохолот влијае на пораст на заморот во текот на денот. Ова не е ниту малку изненадувачки факт, бидејќи алкохолот содржи големи колични шеќер, кој на телото му влијае исто како кофеин.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Здравје

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Read more

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Read more

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Read more

Магазин

  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе