Пет причини зошто треба да јадете барем пет бадеми секој ден

Бадемите се вкусни и здрави јаткасти плодови богати со хранливи материи.

Денес тие се се позастапени во редовната исхрана бидејќи можат да ги задоволат дневните потреби за повеќе видови витамини и есенцијални минерали.

Нутриционистите советуваат да јадете по пет бадеми секој ден за да ги задоволите потребите на организмот за хранливи материи.

Според Times Of India, има дури пет придобивки од редовното консумирање бадеми за кои можеби не сте знаеле.

Богати се со антиоксиданси

Бројни студии ја покажаа важноста на антиоксидансите во заштитата на клетките од оштетување. Бадемите се еден од најбогатите извори на антиоксиданси кои го штитат нашето тело од оксидативен стрес, воспаление и стареење. За да добиеме повеќе антиоксиданси кога ги консумираме овие јаткасти плодови, диететичарите советуваат да не ја отстрануваме лушпата од нив, бидејќи содржи најмногу антиоксиданси.

Содржат големи количини на витамин Е

Витаминот Е е еден од есенцијалните витамини кој му помага на нашето срце да функционира, а исто така има докажани придобивки за луѓето со Алцхајмерова болест. Според диететичарите, бадемите се богати со витамин Е, а само 28 грама бадеми наводно може да задоволат 50 отсто од дневните потреби за овој важен витамин.

Богати се со магнезиум

Друга хранлива состојка која ги прави бадемите чудотворна храна е магнезиумот. Иако ова можеби е непознато за многу луѓе, истражувањата покажаа дека магнезиумот придонесува за подобро извршување на повеќе од 200 различни функции во нашето тело. Според препораките на експертите, здрав возрасен човек треба да консумира 420 милиграми магнезиум дневно.

Може да помогнат во контролата на телесната тежина

Имајќи предвид дека бадмеите содржат големи количини влакна, овие јаткасти плодови се одличен извор на диетални влакна. Затоа, ако секое утро јадеме барем пет бадеми, можеме да останеме сити подолго. Како што објаснуваат диететичарите, ова последователно ќе го намали внесот на калории во текот на денот и ќе ја одржи нашата тежина под контрола.

Помагаат во зачувување на здравјето на срцето

Количината на магнезиум во бадемите ги прави одлична храна за нашето срце, а неколку студии ја открија важноста на нивното редовно консумирање во контролирањето на крвниот притисок. Антиоксидансите присутни во бадемите го подобруваат здравјето на срцето и го намалуваат крвниот притисок, а се верува и дека бадемите го контролираат нивото на шеќер во крвта.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Здравје

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Најдобрите пијалаци за детоксикација, помагаат и при слабеење

Read more
 

Магазин

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе

Што после средно?

Читај повеќе

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Читај повеќе

Победникот на Евровизија ја повика Швајцарија да воведе трет пол во официјалните документи

Читај повеќе

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Читај повеќе

Што можете да направите против опаѓање на косата по породување?

Читај повеќе

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Читај повеќе