Пет причини зошто треба да возите велосипед

Како што се стоплува времето, сега е идеален период за возење велосипед. Здравствените придобивки се многубројни, но Медицинскиот факултет на Универзитетот Харвард ги одвои петте најважни од нив.

Возењето велосипед е важно бидејќи:

1. Ги чува зглобовите

Кога возите велосипед целата тежина ја префрлате на силните коски на карлицата. Кога трчате или одите, тежината се префрла на нозете поради што страдаат зглобовите. Возењето велосипед е добро за сите луѓе кои имаат проблеми со болки во зглобовите или артритис.

2. Обезбедува аеробно вежбање

Возењето велосипед е одличен облик на аеробно вежбање, поради движењето на нозете се подобрува работата на срцето и мозокот, а делува и на крвотокот.

Исто така, поттикнува излачување на ендорфин, познат и како хормон на среќата, со што се подобрува расположението.

3. Ги зацврстува мускулите

Во текот на возење велосипед се користат скоро сите мускули, а најмногу мускулите на задникот, како и мускулите на нозете. Поради исправената положба работат и стомачните мускули кои помагаат во балансирање, а исто така ги користиме и мускулите во рацете и рамената.

4. Ги олеснува секојдневните активности

Придобивките од возење велосипед се пренесуваат на одржување рамнотежа, одење, стоење, издржливост и качување по скали. Сите физички активности ќе станат полесни благодарение на возењето велосипед.

5. Помага во зацврстување на коските

Активностите како возење велосипед во кои телото мора да пружи отпор ја зголемува густината на коската. Намалената густина не е занемарлив проблем бидејќи може да доведе до остеопороза.

Но, пред почетокот на интензивно возење велосипед разговарајте со доктор ако имате проблеми со тенки коски, срце или артритис.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Здравје

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Read more

Пет причини поради кои сте постојано жедни

Read more

Исфрлањето на глутенот од исхраната не е за секого безопасно

Read more

Најнездравиот начин на подготовка на јајца

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе