Пет работи кои го ослабуваат вашиот имунитет

Грижата за имунитетот е многу важна, а посебно во време на корона. Добро е да знаете како да го зајакнете, но подеднакво добро е и да знаете како да ги избегнете работите кои го прават спротивното.

Секојдневниот стрес

Често слушаме дека стресот е причина за бројни здравствени проблеми, но важно е да се знае дека одредена доза на стрес ни е сепак потребна. Стресот не поттикнува да бидеме поефикасни, побрзи, поуспешни, нè тера напред и продонесува за квалитетот на извршените задачи. Тоа што треба да го избегнуваме е неконтролираната изложеност на секојдневниот стрес. Ова е полесно да се слушне отколку да се направи, но можеме да делуваме на два начини. Идеално е да се делува на изворот на стресот, но ова во некои случаи е невозможно. Тогаш се препорачува како да пронајдеме начин ја промениме нашата перцепција на стресните ситуации. Ова не е лесно, но вреди да се проба и функционира.

Недоволно сон

Можеби на прв поглед личи лесно да го промените, но всушност е многу тешко. Денес е многу тешко човек да си дозволи 8 часа сон. Тоа што можеме да го промениме е рутината пред спиење, така да избегнуваме екрани барем еден час пред спиење и да ги отстраниме изворите на агресивно осветлување. За да ги смириме телото и умот помага и вечерна медитација.

Лоша исхрана

Во брзото секојдневие лесно забораваме на една од најважните работи, а тоа е што внесуваме во своето тело. Брзата храна и алкохолот се повремена утеха, но често преминуваат во навика. Нутритивно избалансираната исхрана и внесот на разновидни намирници се од голема важност.

Претерана чистота

Првенствено треба да се нагласи дека многу е важно да се одржува личната хигиена. Меѓутоа, како и во сè, може да се претера и во чистотата. Нашиот имунолошки систем се развива низ изложеност на надворешни влијанија, како и на вистуси и бактерии, кои ги има насекаде околу нас. Конечно, не е проблемот во миењето раце ни во одржувањето на личната хигиена и хигиената дома. Проблемот е во избегнувањето на надворешните и внатрешните простории каде условите не се стерилни.

Недоволна хидратација

Водата е повеќе од половина од нашето тело и потребна ни е за нормална работа на метаболизмот. Едноставно е, но луѓето често забораваат на овој факт. Не е потребно да се држите до одреден распоред ниту да форсирате број на чаши во денот. Пијте кога сте жедни и со секој оброк, а во склад со дневните физички активности.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе