Пет работи кои не смеете да ги бришете со влажно марамче

Влажните марамчиња често ни се наоѓаат за пребришување на различни површини, но особено треба да се биде внимателен со марамчињата за дезинфекција кои содржат алкохол.

Ако ги користиме за бришење површини кои реагираат лоши на алкохол ризикуваме таквите површини трајно да ги оштетиме.

Кои работи не смееме да ги бришеме со овие марамчиња?

1. Кожни чанти или кожен мебел

Доколку вашата омилена кожна чанта се извалка или сте истуриле нешто на кожен мебел можеби помислувате дека најбрз начин да ја пребришете површината е со влажно марамче, но тоа трајно може да ја уништи кожата. Наместо тоа, набавете средство за чистење кожа или со помош на вода и сапун благо поминете низ тоа подрачје.

2. Очила за вид

Не треба да ги чистите очилата за вид со влажни марамчиња, бидејќи со текот на времето можат да го уништат заштитниот слој од површината на стаклото. Наместо тоа, чистете ги со крпа и средство за чистење.

3. Бисерен накит

Бришењето бисерен накит со марамчиња за дезинфекција не е баш добра идеја. Амонијакот, кој е честа состојка на овие марамчиња, може да ги оштети нежните бисери така што ќе го изгубат сјајот.

4. Екран на допир

Никако немојте да го бришете екранот на мобилните, таблетот и останатите уреди со влажни марамчиња. Може да се случи еден дел од екранот трајно да се замати. Подобро е да користите крпа за очила или средство за екран на допир.

5. Чувствителна облека

Многу материјали се чувствителни и можат да бидат оштетени ако ги чистите со влажни марамчиња за дезинфекција.

 

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Живот

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Read more

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Read more

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Read more

Интелигентните луѓе се „ноќни птици“

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе