Пет работи кои никако не треба да ги пребарувате на Google

Интернет измамите се многу чести, а некои од нив лесно може да ги препознаете. Можеби сметате дека сте вешти во препознавање онлајн измами, но дали знаете дека на нив може да наидете дури и кога на Google пребарувате за обични работи?

Ова се некои од работите кои никако не треба да ги пребарувате на Google:

1. Број на корисничка служба

Да се пронајде корисничкиот број на некоја поголема фирма понекогаш и не е толку едноставна работа. Кога станува збор за големите светски компании, тоа станува уште потешко, а повеќето всушност овозможуваат корисничка поддршка преку чет на официјалните страници.

Не треба преку Google да ги барате корисничките служби бидејќи дури и топ резултатите може да ве доведат до лажни телефонски броеви. Ако ги повикате, можат да ви побараат доверливи лични податоци.

Исто така, може да наидете на злонамерни линкови кои можат да го заразат вашиот уред. Кога ви е потребен број на корисничка служба, барајте го само на официјалната страница на компанијата.

2. Техничка поддршка

Кога ќе се појават проблеми со електроника, може да се случи да пребарувате на Google за да најдете контакт од техничка поддршка која би можела да го реши вашиот проблем. Притоа, може да кликнете на некои од првите резултати кои Google ќе ви ги понуди, а тоа може дополнително да ги влоши проблемите

Измамниците се вешти во креирање лажни интернет страници кои на прв поглед делуваат легитимно. Ќе бараат од вас некои лични податоци, а може и да побараат однапред да платите за поправка, па само може да останете без пари.

3. Финансиски услуги и апликации

Благодарение на интернетот, не мора да излеземе од дома кога сакаме да платиме за некоја услуга. Сепак, при тоа треба да бидеме внимателни бидејќи финансиите може да ги изложиме а одредени ризици.

Сè повеќе апликации нудат едноставно плаќање на услугите, а со тоа ризикот од можни измами е поголем, па бидете многу внимателни чии услуги користите, кои апликации за плаќање ги користите, кому му давате доверливи податоци и погрижете се секогаш да ги користите само официјалните страници и апликации.

4. Апликации

Денес постои апликација буквално за се што ни е потребно, но сите апликации не се безбедни. Ако преземете апликација од некој непроверен извор, вашиот уред може да биде изложен на злонамерни софтвери.

Значи, апликациите преземајте ги од проверени страници како што се Apple Store и Google Play Store.

5. Купони

Сите сакаме да заштедиме некој денар, особено сега кога цените се многу повисоки. Купоните се еден од начините за заштеда, но немојте да барате кодови на Google.

Ако на интернет видите купон кој нуди 50% попуст, па дури и повеќе, и кликнете на тоа, може да бидете пренасочени на лажна страница која од вас може да бара лични информации во замена за купон. Тоа е аларм што треба да ве предупреди дека нешто не е во ред.

Ако сакате попуст, секогаш следете ги официјалните страници за трговија и услуги кои ве интересираат за да проверите дали постојат некои промо акции.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Интернет

Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Read more

YouTube тивко тестира 5 реклами наместо 2, нема прескокнување

Read more

Најдобрите страници за гледање спортски настани

Read more

Успешно демонстриран нов Wi-Fi и 2,5 пати поголема брзина

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе