Пет работи поради кои жените не треба да прават компромис

Неретко се случува жените преку ноќ себеси да се стават во втор план и тоа поради заљубеност, несигурност или нешто трето. Но, овие работи ниту една жена не би требало да ги промени за никого.

Поради овие пет работи жените не треба да прават компромис, без оглед на сè:

1. Промена на физичкиот изглед поради другите

Физичката промена нема да има никаков ефект ако ја направите поради партнерот, пријателката или друг член на семејството. Нова фризура или боја на коса, посекси облека или одењето во теретана треба да го правите лично поради себе, а не заради туѓото мислење.

2. Чекате одобрување

Треба да играте по сопствените правила и од никој да не чекате одобрување. Обидете се да бидете поодлучни, храбро да носите одлуки, без разлика што мислат другите. Секој знае што е најдобро за него.

3. Откажување од животната цел

Никој не смее да застане на патот на вашите желби и цели. На крајот на краиштата, тоа е ваш живот и никој нема да жали за направеното освен вие. Можеби сте се нашле во ситуација да одбиете деловна понуда или да запрете некој план поради нова љубовна врска, а на крајот сте останале и без партнерот и без новата работа. Ако од друга страна не сте добиле поддршка, можеби треба да се запрашате дали е вистинскиот за вас.

4. Откажување на веќе договорени планови

Понекогаш сме опкружени со луѓе кои секогаш себеси се ставаат на прво место и тоа го очекуваат од другите. Таквите односи не носат ништо добро и често ве доведуваат во ситуација поради нив да ги промените плановите, желбите и потребите. Ако тоа повторно се случи, обидете се да се сетите на тоа непријатно чувство и повторно ставете се себеси на прво место.

5. Не се менувајте за никого

Секогаш бидете тоа што сте, поради себе. Ако се одлучите за промени, тоа нека бидат поради подобар квалитет на вашиот живот, а не за да угодите некому.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе