Пет работи што не треба да му ги кажете на продавачот кога купувате автомобил

Купувањето автомобил, нов или половен, е сериозна инвестиција за повеќето луѓе.

Целиот процес на барање, купување и средување документи може да биде напорен, особено ако сте финансиски ограничени, но сепак треба да одвоите време и нерви за оваа голема одлука.

Купувањето автомобил најчесто е борба меѓу купувачот и продавачот – купувачот сака да помине со помалку, продавачот сака да заработи некој денар плус на половното возило, односно бонус на продажба ако е вработен во автосалон.

Ако сакате да поминете поевтино при купувањето, треба да следите неколку едноставни совети, односно да знаете кога, народски кажано, да ја „запетлате устата“.

Ова се неолку работи што не треба да ги кажете пред продавачот на автомобилот за кој сте заинтересирани.

Е овој баш ми се допаѓа!

Ако ова му го кажете на продавачот, тој ќе ја крене цената на автомобилот и ќе игра на вашите емоции. Затоа, зауздајте го ентузијазмот и не покажувајте голема заинтересираност.

Добро заработувам

Дали сте слушнале за „ценовна дискриминација“ или „дампинг цена“? Тоа е практика на дискриминација на потрошувачите од различни потрошувачки слоеви. Истиот автомобил се нуди по различна цена на различни купувачи според проценката колку анјмногу може да платат за него. Не мора да споделувате колку заработувате, ниту колку сте подготвени да платите.

Сакам месечна рата до ХХХ евра

Исто како и вашата куповна моќ, ова е нешто што вашиот продавач не мора да го знае, барем не додека не дојде време за тоа. Продавачите често вметнуваат непотребни податоци за месечните рати за да ги збунат купувачите во врска со вистинската цена. Така, поскапите модели ги претставуваат како поевтини од она што навстина се. На крајот на краиштата, не е исто да отплаќате рати за автомобил 3,5 или повеќе години. Поскапиот автомобил може да ви се види поевтин поради помалата месечна рата што ќе ја плаќате подолго време. Исто така не треба да ги заборавите другите камати.

Колку ќе добијам ако го заменам стариот автомобил?

Ако размислувате за замена на старото возило за ново со доплата, не го спомнувајте тоа додека не ја утврдите цената на автомобилот што ви се допаѓа. Купувањето и замената на старо за ново се две различни трансакции. Продавачот ќе ја смени стратегијата, а и цената, ако знае дека планирате замена старо за ново.

Плаќам во кеш

Повеќето луѓе немаат вишок пари во џеб за да платат во кеш нешто толку големо како автомобил. Напротив, повеќето луѓе се потпираат на кредит или барем отплаќање на рати. Ако имате пари во кеш за купување автомобил, не го споделувајте тоа со потенцијалниот продавач бидејќи ќе си наштетите сами. Така продаваќот ќе знае дека имате конкретна највисока сума со која располагате. Почекајте сам да спомне дека можеби ќе има попуст на крајната цена ако плаќате во готово, па тогаш кажете дека тоа е опција.

реклама

Запалени автомобили на паркинг во Скопје

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Филипче се врати во операционата сала

Read more

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе