Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Пред да создадете семејство со својот партнер, многу е важно да се договорите за клучни работи поврзани со одгледување на вашето дете. Во спротивно, во првите месеци ќе се занимавате со прашања за кои веќе сте требале да имате одговор, наместо да се посветите на вашето бебе и да се навикнете на него.

За да го избегнете ова сценарио, треба да разговарате со вашиот партнер за овие важни работи.

Поделба на обврските

Мајката може да роди и да дои. Сепак, има многу други работи за кои треба да ви помогне вашиот партнер како што се хранење од шише, пресоблекување на бебето и менување пелени, правење ручек, пеглање итн. Договорете се на време како ќе ги поделите обврските за да бидете организирани кога ќе пристигне бебето.

Финансиски одлуки

Најмногу партнери се расправаат за пари. Од таа причина важно е да разговарате со партнерот за финансиите пред да пристигне бебето. Се препорачува да ги купите основните работи пред раѓањето. Направете буџет и одвојте го од другите финансии.

Чување на бебето

Поради доењето, мајката отсуствува од работа, а таткото работи. Однапред треба да испланирате кои роднини ќе ви помагаат да го чувате детето откако ќе порасне, а вие ќе се вратите на работа.

Начин на воспитување на детето

Мали се шансите дека имате ист карактер со партнерот. Тој е можеби повеќе опуштен, додека вие сте паничар или обратно. Затоа е важно да ги усогласите вашите мислења во врска со воспитување на детето.

Религија

Ако сте од различна религија, треба да се договорите како ќе го воспитате детето.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Живот

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Read more

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Read more

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Read more

Се пренесуваат со генерации: Суеверија кои треба што побрзо да се отфрлат

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе