Пет реченици по кои може да ги препознаете токсичните луѓе

Клиничкиот психолог д-р Кирен на TikTok сподели пет очигледни знаци кои покажуваат дека се наоѓате во токсична врска.

Истакна дека постојат многу различни работи кои манипулаторите ги зборуваат пред конечно да го изразат тоа што навистина го мислат за вас и вашата врска.

Дали сте доживеале нешто од ова?

„Јас сум д-р Кирен. Еве пет работи кои манипулаторите ќе ви ги кажат и што всушност тие значат. Првата изјава на токсичен манипулатор би била „Ова е за твое добро“. Кирен објаснува дека тоа значи дека вие немате право да бидете вознемирени, треба да бидете благодарни.

Втората изјава што ја истакна е кога ќе ви каже дека сте премногу чувствителни. Со неа манипулаторот порачува дека вашите чувства всушност и не се толку важни.

Третата фраза е навистина алармантна, реченицата „Толку си драматична“ порачува дека вашата реакција не е вредна.

Четврта на листата е „Знаеш колку те сакам“ во текот на дебата или жестока расправа. Кирен вели дека тоа значи: треба да се погрижиш да ми го даваш тоа што јас сакам.

Петтиот загрижувачки знак на токсична личност е изјавата „Тоа беше само шега, се шегував“, која настојува да релативизира различни ситуации. Кирен тврди дека значи: „Ако сакаш да ми приговараш поради нешто, тогаш тоа беше шега. Но ако  не сакаш, тогаш не е шега“.

@drkirren Have you experienced any of these? #manipulation #toxicrelationship #toxicrelationshipcheck #toxicpeople #toxicpeoplebelike #manipulative ♬ Epic Emotional - AShamaluevMusic
Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Живот

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

11 книги за кои луѓето најчесто лажат дека ги прочитале

Read more

Како едноставно да избркате змија?

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе