Пет реченици што откриваат дека е подготвен за неверство

Знаете како вели изреката – подобро да се спречи отколку да се лечи, а тоа најдобро го знаат луѓе кои лечеле скршено срце.

Неверството е една од најлошите работи што може да се случат во една врска. Иако не мора да значи дека тоа ќе значи и крај на врската, сепак треба да ги знаете овие работи за да ги забележите знаците на време и да преземете нешто во врска со тоа пред да се случи.

Овие пет реченици најчесто ги кажуваат мажите кои на некое ниво се подготвени да извршат прељуба:

„Имам чувство дека не ме цениш доволно“

Оваа реченица открива дека тој најверојатно не е среќен како порано и дека се чувствува запоставено. Секако, тоа не значи дека веднаш или наскоро ќе ве изневери, но може да биде најава за таков потег. Ако едниот од партнерите не се чувствува доволно ценето ов врската, може да побара валидација кај друга личност, најчесто сексуална. Ако се отвори оваа тема, ислушајте го партнерот и бидете искрени дали уште може да со го дадете она што ви е потребно за да бидете двајцата среќни во врската.

„Извини што не ти одговорив на пораката“

Дури и да е затрупан со работа, секогаш има време за кратка порака, дури и ако е тоа едно „ОК“ или некаков емотикон. Ако партнерот одеднаш почне побавно да одговара на пораки или воопшто не одговара, може да значи дека има други приоритети за кои вие не знаете или едноставно комуникацијата со вас веќе не му е забавна. Не реагирајте бурно, искрено разговарајте и откријте во што е проблемот.

„На работа беше ОК“

Овде не станува збор за содржината на реченицата, туку за тоа колку е краток одговорот и најчесто се состои од само „ОК“ кога ќе го прашате како поминал на работа. Ако претходно со ентузијазам ви одговарал како му поминал работниот ден и ви раскажувал мали анегдоти, па дури и проблеми од денот на работа, а сега одеднаш се сведува на „ОК“, тоа значи дека го пали црвениот аларм. Време е да поразговарате што го мачи и да му ставите до знаење дека може да ви каже сѐ и дека сте тука за него.

„Ајде да пробаме нешто ново во кревет“

Ако сексуалниот живот веќе подолго време ви е едноличен, сосема е во ред некој од партнерите да посака да се проба нешто ново. Но, ако инсистира на тоа почесто, може да значи дека не е целосно задоволен од вашиот сексуален живот и сака нешто ново. Добрата вест тука е дека би сакал тоа нешто ново да го направи со вас, па ако сте вие расположени и ви се допаѓа предлогот, опуштете се и експериментирајте. Но, ако проблемот е подлабок, подолго време немате сексуални односи или не сакате да го правите тоа што го предлага, треба сериозно да разговарате.

„Има време“

Ако партнерот одеднаш не сака да правите долгорочни планови, тоа може да е знак дека не е сигурен дали ќе биде со вас за неколку месеци. Треба да ја разликувате оваа ситуација од онаа кога не е расположен за разговор или е преокупиран со нешто друго (машкиот мозок не функционира како женскиот, мажите ги прават нештата едно по друго). Во секој случај треба да седнете и да разговарате кои се вашите приоритети, планови и очекувања.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Љубов и секс

Истражување: Колку секс е доволно?

Read more

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Read more

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Read more

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе