Пет совети како да извлечете максимум од вежбањето

А.С.
/ 22.11.2022 / 18:54

Овие едноставни совети ќе ви помогнат да останете мотивирани и да вежбате редовно, независно од околностите.

Кај секого одвреме-навреме се буди и желбата да се врати на патеката за трчање или во теретана. Иако физичката активност не треба да биде условена од временските услови и се препорачува да се одржува навиката на вежбање во текот на целата година, не очајувате, секогаш е добра идеја да преземете чекори во таа насока.

Новиот почеток е голема мотивација, но не се преоптеретувајте. Прочитајте ги овие совети, вежбајте здраво, посветено и со позитивна енергија.

1. Контролирајте го интензитетот

Најголема грешка што ја прават повеќето луѓе е што премногу интензивно вежбаат првиот ден и потоа се преморени, со воспалени мускули, или полошо, со повреди. Држете го интензитетот на ниво на предизвик, не мора да рушите рекорди во првите денови. На скала од 1 до 10, одржувајте го интензитетот на 6 во првиот месец. Со време ќе ги подобрувате издржливоста и времето.

2. Вежбајте преку еден ден

Кога веќе сте напумпани со енергија имате желба да вежбате секој ден и да формирате здрава навика. Меѓутоа подобри резултати ќе постигнете со рутина од вежбање секој втор ден. По вежбањето на телото му треба време да се опорави, па искористете го тој ден за подобрување на навиките на исхрана и планирање на следната рутина за вежбање.

3. Правилно загревање

Доброто загревање е од клучно значење за оптимални резултати од вежбањето, но пред се и за да се осигурате дека сте го подготвиле телото за физичката активност. Изберете го стилот на вежби што ви одговара вам и што е најсоодветен како подготовка за физичката активност што следи: трчање, аеробик, кревање тегови и сл.

4. Опремете се без да банкротирате

Опремата е важна за правилно и безбедно вежбање, меѓутоа не мора да го преоптоварувате вашиот буџет со скапи брендови. Патиките за трчање, на пример, се изветвуваат за три до шест месеци, зависно од интензитетот на тренинзите. Затоа следете ги акциите во вашите локални продавници за спортска опрема и планирајте ги трошоците со време.

5. Поставете си реални цели

Вежбањето и физичката активност треба да се дел од вашиот животен стил, пред се од здравствени причини. Сепак, поставете си реални цели и не заборавајте која ви е главната мотивација: здравствени причини, сакате да намалите тежина, да тонирате мускули, да истрчате полумаратон или маратон, или едноставно да се чувствувате удобно во своето тело. Не се форсирајте и откако ќе ја остварите првата цел, планирајте ја следната.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фит

Најдобрите вежби за тенок струк и цврст задник

Read more

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Read more

Тест за издржливост: 16 минути интензивни вежби за целото тело

Read more

Како да набилдате трицепси со вежбање дома?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе