Пет совети како телефонот да ви трае што е можно подолго

Ништо не трае вечно. Меѓутоа, кога станува збор за мобилните телефони, постојат некои работи што можете да ги направите за да направите вашиот уред да трае што е можно подолго и да работи најдобро што може.

1. Набавете добра заштитна маска

Некои работи не можеме да ги спречиме, но затоа можеме да сториме сѐ што е во наша моќ да го намалиме ризикот. Затоа е важно да имате добра заштитна маска, која ќе го апсорбира шокот во случај да ви падне телефонот.

Купете исклучиво маска направена за вашиот модел, без разлика на кој друг може да одговара. Исто така, задолжително ставете заштитно стакло на екранот.

2. Заштитете ја батеријата

Полнете го вашиот телефон правилно, така што батеријата ќе трае што е можно подолго. Експертите препорачуваат батеријата на вашиот телефон секогаш да биде помеѓу 20% и 80%, и не треба да чекате да падне на нула.

3. Секогаш одржувајте го вашиот телефон чист

Одвреме-навреме, проверувајте дали вашиот уред е валкан. Прашина и други штетни материи можат да влезат во кој било од отворите (звучник, приклучок за слушалки, полнач, итн.).

Ова може да предизвика дефекти, но тоа не е единствениот проблем. Веројатно често го држите телефонот во рака во текот на денот, па дури и на лицето додека зборувате, па не би сакале да соберете бактерии или нешто слично.

4. Внимавај на температурата

Вашиот телефон може да не функционира правилно ако е премногу топло или премногу ладно. Затоа, не оставајте го директно изложен на сонце, бидејќи ако се прегрее, батеријата и процесорот можат многу лесно да „страдаат“.

Исто така, зимските услови не се соодветни за уредот, бидејќи батериите и екраните не сакаат ниски температури.

5. Внимателно ракувајте со вашиот уред

Ова треба да се земе здраво за готово, но никогаш не е на место да се повтори. Колку подобро се однесувате кон вашиот телефон, толку подолго ќе трае. Она што е безбедно е безбедно - не чувајте го во близина на вода или друга течност, како и во близина на лепливи површини.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Мобилни

Vivo пристигна во Европа, претставени 4 нови смартфони

Read more

Поглед во новиот iPhone 12

Read more

Објавени нови фотографии за Huawei Mate 40 Pro

Read more

Samsung наскоро ќе претстави 3 модели од серијата Galaxy S

Read more

Гик

  • play_arrow

Откриена нова жлезда во човечкото тело

Читај повеќе
  • filter

Vivo пристигна во Европа, претставени 4 нови смартфони

Читај повеќе
  • play_arrow

Сонда на НАСА успешно се спушти на астероидот Бену

Читај повеќе

Маск: Се надевам ќе изградиме град на Марс пред Трета светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот iPhone 12

Читај повеќе
  • play_arrow

Пресврт: Најблиската црна дупка до Земјата не била црна дупка

Читај повеќе

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Има начин како да го вратите стариот

Читај повеќе

Ова се најпродаваните конзоли на сите времиња: Која е вашата омилена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Читај повеќе