Пет технолошки трендови во 2021 за кои мора да бидете подготвени

Forbes издвои пет технолошки трендови за кои се смета дека во 2021 година сите би требало да бидат подготвени. Станува збор за трендови кои можат да бидат адекватен одговор на социјалните предизвици во новата реалност со пандемијата на COVID-19.

1. Вештачка интелигенција

Првиот тренд е вештачката интелигенција за која се претпоставува дека следната година ќе биде многу позначајна од претходно, а ќе им помогне на луѓето да го разберат светот во кој живеат.

Особено ќе биде значајна во борбата против пандемијата на коронавирусот. Алгоритамите на вештачката интелигенција би можеле да бидат софистицирано решение за проблемите и предизвиците предизвикани од пандемијата.

Меѓу останатото, употреблива е за следење на луѓето кои биле во контакт со заразена личност или за анализа на голем број податоци за пандемијата. Сите тие податоци се потребни на болниците и другите здравствени установи.

Секако, вештачката интелигенција ќе биде подеднакво корисна и во бизнисот, оваа технологија е особено применлива во разбирањето на потрошувачките навики на луѓето, со оглед на тоа дека сè повеќе активности се вршат онлајн.

2. Роботи, дронови и автономни возила

Во 2021 година дел од секојдневието сè повеќе ќе бидат и роботи, дронови и автономни возила. Самоуправувачките превозни средства особено ќе бидат застапени во јавниот превоз кој има сè повеќе корисници. Животот на луѓето ќе биде дополнително олеснет со поголемата употреба на роботи.

Ќе продолжи и трендот на се поголемо користење дронови. Се очекува значително да се зголеми нивната употреба за достава на медикаменти и други потреби.

3. Онлајн платформи

Онлајн платформите исто така ќе бидат повеќе популарни идната година, особено оние адаптираните според потребите на корисниците. Најдобар пример за тоа е Zoom платформата која овозможува вршење на различни активности.

4. 5G технологија

Кога станува збор за технолошките трендови во 2021 година мора да се спомене и 5G технологијата која не подразбира само побрз интернет туку отвора и низа можности како поголема автоматизација.

5. Виртуелна и проширена реалност

Сè повеќе се зборува за виртуелната и проширена реалност. И едната и другата исто така ќе бидат значајни ако продолжи пандемијата и во следната година.

Светот се менува со сè поголема брзина, а пандемијата со коронавирусот поттикна поширока примена на повеќе технолошки трендови за кои луѓето во иднина ќе треба да бидат подготвени.

Remote video URL
реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Кога веќе нарачуваш специјален Rolls Royce, направи го ваков

Read more

Вести

Откриен корален гребен висок колку Емпаер стејт билдинг

Read more

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Read more

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Гик

Топ 10 најтешки видеоигри - која од овие ви „искина живци“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриен корален гребен висок колку Емпаер стејт билдинг

Читај повеќе

Нов успех на НАСА: OSIRIS-REx собра примероци од астероидот Бену

Читај повеќе

Epic Games ве чести две хорор игри за Ноќта на вештерките

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА планира да испрати подморница на Титан

Читај повеќе

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Читај повеќе

Закани по живот поради одложувањето на Cyberpunk 2077

Читај повеќе

Нова апликација за запознавање ги спојува луѓето со исти фитнес навики

Читај повеќе