Пет тибетски вежби кои даваат здравје, виталност и енергија

Повеќето од вас се мрзливи кога станува збор за фитнес и физичка активност. Но, тоа не мора секогаш да подразбира заминување во теретана. Може да најдете алтернативни начини да вежбате и слабеете дома. Петте тибетски вежби се нарекуваат „фонтана на младоста“. Какви сè придобивки имаат за вашето тело?

За овие вежби, нема да ви биде потребна никаква скапа опрема, лесно се прават и најважното е дека нема да ви одземат многу време.

Овие вежби се познати како „фонтана на младоста“, а ги зајакнуваат сите главни мускули во телото и му помагаат да ја одржи рамнотежата.

Но, освен тоа, петте тибетски вежби имаат и многу придобивки за здравјето:

 • Ослободување од напнатоста и стресот
 • Подобрување на флексибилноста
 • Ослободување од болките во зглобовите и грбот
 • Помагаат за мирен сон
 • Ја подобруваат меморијата
 • Ги ревитализираат органите
 • Го подобруваат дишењето 
 • Го зголемуваат либидото

Се препорачува да ги правите наутро, затоа што ја зголемуваат енергијата во телото и го забрзуваат метаболизмот. Најдобро е да ги правите на празен стомак или два часа по оброкот.

Секогаш имајте непарен број на повторувања. Започнете со бројот 3, а потоа секоја недела зголемувајте го бројот за две повторувања. Целта е да стигнете до 21 повторување. Кога ќе стигнете до 21 повторување, повторно вратете се назад на почетокот.

Погледнете го видеото за да видите како се прават овие пет едноставни и лесни вежби.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Тешка сообраќајка во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Read more

СЗО: Нов црн рекорд на заразени со COVID-19 во 24 часа

Read more

Фит

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Read more

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more

Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

Read more

Магазин

Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

Читај повеќе

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Читај повеќе

Идеја за појадок: Мини крофни со банана

Читај повеќе

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Читај повеќе
 • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
 • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе