Пет тибетски вежби кои даваат здравје, виталност и енергија

Повеќето од вас се мрзливи кога станува збор за фитнес и физичка активност. Но, тоа не мора секогаш да подразбира заминување во теретана. Може да најдете алтернативни начини да вежбате и слабеете дома. Петте тибетски вежби се нарекуваат „фонтана на младоста“. Какви сè придобивки имаат за вашето тело?

За овие вежби, нема да ви биде потребна никаква скапа опрема, лесно се прават и најважното е дека нема да ви одземат многу време.

Овие вежби се познати како „фонтана на младоста“, а ги зајакнуваат сите главни мускули во телото и му помагаат да ја одржи рамнотежата.

Но, освен тоа, петте тибетски вежби имаат и многу придобивки за здравјето:

 • Ослободување од напнатоста и стресот
 • Подобрување на флексибилноста
 • Ослободување од болките во зглобовите и грбот
 • Помагаат за мирен сон
 • Ја подобруваат меморијата
 • Ги ревитализираат органите
 • Го подобруваат дишењето 
 • Го зголемуваат либидото

Се препорачува да ги правите наутро, затоа што ја зголемуваат енергијата во телото и го забрзуваат метаболизмот. Најдобро е да ги правите на празен стомак или два часа по оброкот.

Секогаш имајте непарен број на повторувања. Започнете со бројот 3, а потоа секоја недела зголемувајте го бројот за две повторувања. Целта е да стигнете до 21 повторување. Кога ќе стигнете до 21 повторување, повторно вратете се назад на почетокот.

Погледнете го видеото за да видите како се прават овие пет едноставни и лесни вежби.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фит

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Read more

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
 • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
 • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
 • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
 • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе