Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Со цел да останеме здрави, во текот на зимата се фокусираме да не излеземе од дома без топла облека, но исто така е важно да внесуваме витамини и минерали кои ќе помогнат при заштита од настинки и грип.

Идеално решение е да внесувате што повеќе хранливи материи, витамини и минерали, преку исхраната. Но, ако тоа не ви оди баш најдобро, тука се и додатоците во исхраната. Без разлика на кој начин ќе ги внесувате, овие пет витамини и минерали особено се корисни во текот на зимскиот период.

Витамин Д

Телото природно произведува витамин Д кога сме изложени на сончева светлина, а во зимските месеци тоа е малку отежнато бидејќи деновите се пократки. За среќа, постојат намирници богати со витамин Д како што се лосос, туна, скуша, печурки, јајца и слично.

Кога станува збор за додатоци во исхраната, внимавајте да не претерате со количината бидејќи високата доза може да предизвика проблеми со бубрезите. Затоа, најдобро е да се консултирате со матичниот лекар.

Витамин Ц

Иако за него често се зборува како да е волшебен витамин кој не држи среќни и здрави во текот на зимата, сепак не е толку чудотворен. Може да ја намали тежината на болеста, бидејќи го подобрува имунолошкиот систем.

Намирници богати со витамин Ц се портокал, пиперки, брокула, киви, кељ и слично, станува збор за витамин присутен во многу намирници, особено во овошје и зеленчук.

Железо

Милиони луѓе страдаат од недостиг на железо, што може да биде проблематични бидејќи се работи за минерал заслужен з производство на хемоглобинот, протеин одговорен за пренос на кислород низ организмот.

Кога не внесуваме доволно железо, чувствуваме слабост и умор. Во тој случај е важно да го зголемиме внесувањето. Намирници богати со железо се цвекло, семиња, џигер, црвено месо, грав и слично.

Во случај на анемија ќе ви биде дадена соодветна терапија, но сепак правилната исхрана е клучна за овој проблем.

Витамин Е

Недостигот на витамин Е не е толку чест, но нашата кожа во зимските месеци многу често се лупи, суши и чеша. Затоа е важно да користите лосиони за тело, збогатени со витамин Е со цел да се одржи здравјето на кожата.

Исто така, витаминот Е ги намалува црвенилото, воспаленијата и брчките.

Витамин Б

Постојат осум витамини Б кои заедно се нарекуваат Б комплекс. Тоа се тиамин (Б1), рибофлавин (Б2), ниацин (Б3), панотенска киселина (Б5), пиридоксин (Б6), биотин (Б7), фолат (Б9) и кобаламин (Б12).

Станува збор за супер витамини од кои секој има уникатна функција, а заедно се чувари на здравјето.

Храна богата со Б витамини; житарки од цело зрно, месо, мешунки, лиснат зелен зеленчук и слично.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Здравје

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Read more

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Кои се симптомите на мајмунски сипаници?

Read more

Зошто треба да намалите со пиење алкохол по 50-тата година?

Read more
 

Магазин

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Читај повеќе

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Родителски совети кои никогаш не треба да ги слушате

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувани фејлови, смешна компилација

Читај повеќе

Јапонците направија „машина за соништа“: Како да гледате видео

Читај повеќе