Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Студеното време може да влијае на нашето здравје на многу начини. Може да очекувате некои од нив, како што се зголемена кашлица и настинка.

Другите несакани ефекти од студеното време може да бидат повеќе изненадувачки - тие вклучуваат болки во грбот, па дури и зголемен ризик од срцев удар и мозочен удар.

Еве шест неочекувани начини на кои студеното време може да влијае на нашите тела.

Смрзнатини

Кога сме кај смрзнатините, жртви на пониските температури не се само интимните делови. Според Центрите за контрола и превенција на болести, херпесот најчесто ги погодува носот, ушите, образите, брадата, прстите на рацете или нозете.

Смрзнатините се третираат како повреда на телото предизвикана од смрзнување. Симптомите обично започнуваат со чувство на студ и болка во погодените делови, заедно со иглички, пулсирање или болка.

Ова е фаза позната како смрзнатини, каде што кожата станува вкочанета и бела. Долготрајната изложеност на студ предизвикува оштетување на ткивото. Погодената област може да биде тврда и замрзната, но ќе стане црвена и ќе се појават плускавци кога ќе се одмрзне.

Ова се нарекува површни смрзнатини, бидејќи ги зафаќа горните слоеви на кожата и ткивото. Потребен е третман, но тој не е толку сериозен како длабоките смрзнатини, кои можат да предизвикаат оштетување на тетивите, мускулите, нервите и коските под кожата.

Згрутчување на крвта

Сите здравствени проблеми поврзани со настинката не се предизвикани од изложеност на ниски температури, температурата на вашиот дом е исто така важна бидејќи надвор е постудено.

Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство соопшти дека „нашите тела водат постојана битка“ за одржување на нашата основна температура на околу 37,5 степени, а клетките и органите се заштитени од оштетување.

Се додава дека кога ќе почнеме да се ладиме, крвта ни станува погуста, што може да доведе до згрутчување на крвта - тогаш се згрутчува и се стврднува. Згрутчувањето на крвта може да биде сериозно ако не се лекува, што доведува до опасни здравствени настани како мозочен удар и срцев удар.

Проблеми со дишењето

Многумина од нас ги држат прозорците добро затворени во текот на денот за да го задржат студениот воздух. Можеби мислите дека таа ноќ е добро време да го отворите прозорецот и да ја проветрите собата, бидејќи сте стуткани под покривката.

Но, Met Office предупредува дека е важно да го одржувате вашиот дом топол, а прозорецот од спалната соба затворен во студените зимски ноќи.

„Дишењето ладен воздух може да биде лошо за вашето здравје бидејќи го зголемува ризикот од инфекции на градниот кош“, се вели во извештајот.

Ладниот воздух „може да предизвика стеснување на вашите дишни патишта, зголемувајќи ја количината на слуз што ја произведувате и ви го отежнува дишењето.

„Студениот, сув воздух, исто така, може да ги иритира вашите дишни патишта и да ги влоши симптомите како што се отежнато дишење, кашлање и отежнато дишење“, се додава.

Ослабен имунитет

Студот може да влијае и на способноста на вашето тело да се бори против инфекциите, вели UKHSA.

„Затоа гледаме повеќе смртни случаи од инфекции како пневмонија во неделите по студеното време, а состојбите на белите дробови и кашлицата може да се развијат во посериозни проблеми“, објаснува тој.

Ладниот воздух може да ја отежне борбата против респираторните инфекции како настинка и грип, а исто така и начинот на кој се заштитуваме од постуденото време може да нѐ стави во ризик.

Поминувањето повеќе време во затворен простор всушност може да помогне во ширењето на респираторните инфекции.

Болки во грбот

Ако чувствувате дека болката во долниот дел на грбот се влошува кога е ладно надвор, не го замислувате тоа.

Од медицинскиот факултет „Џон Хопкинс“ велат: „Болката во грбот всушност може да биде поврзана со барометрискиот притисок и надворешната температура. Промените во притисокот понекогаш може да предизвикаат болка во артритичните зглобови, вклучувајќи го и 'рбетот“.

Оттаму додаваат дека вашите зглобови реагираат на околината, а студот ги прави покрути и со поголема веројатност да се повредат.

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Здравје

Зошто често се будите уморни?

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе