Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Најпознатата јасновитка во светот, Баба Ванѓа, наводно има предвидено многу настани кои се случија како катастрофата во Чернобил, смртта на принцезата Дијана и други. Пред да почине, Баба Ванѓа изнела пет застрашувачки пророштва за 2023 година.

Додека многумина се надеваат на добри вести пред почетокот на новата, 2023 година, предвидувањата на Баба Ванѓа не се баш оптимистични, пишува британскиот The Mirror.

Напротив, истите звучат прилично застрашувачки.

Промена на Земјината орбита

Баба Ванѓа предвидела дека Земјата во 2023 година некако ќе доживее промена во својата орбита. Не е прецизирано на што точно мислела, но каква и да е таа промена, може да има разорни последици.

Ако Земјата се доближи до Сонцето, човештвото би се соочило со зголемено зрачење и високи температури, што би резултирало со брзо топење на глечерите, пораст на нивото на морето и вонредни ситуации низ светот. Ако планетата се оддалечи од Сонцето, нè очекува ледено доба со подолги периоди на мрак.

Биолошко оружје

Јасновитката најави дека некоја „голема земја“ ќе спроведе студии за биолошко оружје на луѓе, што би резултирало со смрт на илјадници низ светот. Но, во овој  момент, Конвенцијата на ОН за биолошко оружје забранува изведување експерименти од овој вид.

Нуклеарна експлозија

Меѓу предвидувањата за 2023 година има и нуклеарна експлозија. Ова морничаво пророштво добива на тежина по нејзиното наводно предвидување на катастрофата во Чернобил, а во контекст е и загриженоста поради ситуацијата во Украина. И најмала грешка во нуклеарната електрана Запорожје може да доведе до катастрофа со страшни последици за некои европски земји.

Соларна бура

Уште едно предвидување, иако прилично нејасно, е доаѓањето на соларна бура во размери кои никогаш досега не се видени на Земјата. Соларните бури претставуваат големи експлозии кои се случуваат на Сонцето. Тогаш, Сонцето емитува високо ниво на енергија и радијација, а може да се случат и проблеми со работата на ГПС системот, радиокомуникацијата, сателитите кои кружат околу Земјата. Посилните соларни бури како што предвидува Баба Ванѓа, би довеле до технолошки оштетувања, па и масовен недостиг на струја и проблеми во комуникацијата.

Крај на природното раѓање

Визијата на Баба Ванѓа за 2023 година вклучува и крај на природното раѓање луѓе. Во оваа дистописка проекција, властите забрануваат раѓање и целиот човечки род се одгледува во лабораторија. Така, лидерите и медицинските експерти одлучуваат кој ќе се роди, додека родителите би можеле да ги прилагодат своите лични особини и физичкиот изглед.

Ова е дефинитивно едно од најчудните предвидувања и поттикнува страв од пад на наталитетот.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Чек дис аут

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Read more

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Read more

Кајгана fun with flags: Епизода 7 - зошто се бојкотира виолетовата боја?

Read more

Што ќе се случи во човечкото тело ако хибернира 100 години?

Read more
 

Магазин

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе