Петмина полицајци нападнати од дрвокрадци во атарот на село Степанци

Во Општата болница во Велес синоќа се донесени петмина полициски службеници кои биле нападнати од дрвокрадци во атарот на селото Степанци. 

Еден од нив имал тешки повреди на главата и по укажаната прва помош, околу 22 часот е итно пренесен во Ургентниот центар во Скопје.

Двајца од полициските службеници се пуштени дома, а двајца се задржани на Хируршкото одделение во Општата болница во Велес.

– Еден од нив кој имал повреди од дрвена палка во стомакот синоќа се пожалил на болка и испратен е на Интензивна нега во Хируршкото одделение при Велешката болница и сега е во стабилна состојба, изјави за МИА д-р Весна Неделковска-Николова, портпарол на Општата болница во Велес.

Инцидентот се случил синоќа околу 20 часот на стариот пат с.Извор – Прилеп, во атарот на село Степанци кога група дрвокрадци ја нападнале полициската патрола од пет полициски службеници од Полициското одделение – Чашка.

Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски информира дека досега се приведени четири лица.

– Се работи на расчистување на случајот, изјави Додевски. 

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Хроника

Приведен скопјанец баран со потерница

Read more

830 санкции за неносење маска

Read more

Неизвесно денешното рочиште за „27 април“ поради самоизолацијата на Јанакиески

Read more

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Read more

Вести

  • play_arrow

Се буди вулканскиот масив на Камчатка

Читај повеќе

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Читај повеќе

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Читај повеќе

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Читај повеќе

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Читај повеќе

Советот за безбедност утре ќе расправа за состојбата со COVID-19

Читај повеќе

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Читај повеќе

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Читај повеќе