Живот

Петок 13-ти: Што не смеете да правите денес?

13. октомври 2017 - 9:28 | А.С.

Сигурно досега ве предупредиле дека треба да внимавате црна мачка да не ви го пресече патот, да не поминувате под скала и да не кршите огледала, особено не денеска, на петок 13-ти.

Овој ден, наводно е еден од најнесреќните денови во годината. Можеби сте суеверни, можеби не, но сепак не ги правете овие работи денеска, за секој случај, и сигурни сме дека нема да ви се случи ништо лошо:

  • Не преминувајте улица без да погледнете лево и десно, по можност на пешачки премин, чекајте зелено светло, а ако сте зад воланот не заборавајте да пропуштате пешаци.

 

  • Не го „позајмувајте“ сендвичот на колешката од фрижидерот на работа или кафето на колегата од фиока.

 

  • Не влегувајте во локалната пекара намрштени, лошо расположени и без насмевка. Поздравете ја вработената и посакајте ѝ убав ден.

 

  • Не возете со телефонот во рака. Посебно не во десна.

 

  • Не се расправајте од сабајле со партнерот/партнерката, цимерот/цимерката. Не излегувајте од дома додека не си посакате убав ден.

 

  • Не држете лутина. Не заборавајте, од утре е викенд, опуштете се.

 

  • Не дремете на социјални мрежи, фатете се за работа. Не излегувајте од канцеларија додека не ги завршите сите обврски за оваа недела.

Коментирај