Петровски и Димитроски нови членови на Академија ФМП

Скопје, 21 јули 2020 (МИА) – Кошаркарите Лука Петровски и Љубиша Димитроски се нови кошаркари на Академија ФМП.

Петровски доаѓа од екипата на Куманово, додека Димитроски го носеше дресот на МЗТ Скопје УНИ Банка.

ФМП потпиша едногодишен договор со Петровски кој во својата кариера има настапувано и за екипите на АБА Струмица, МЗТ Скопје Аеродром, Тирана, Работнички, Карпош Соколи и Куманово каде што беше последните 2 сезони.

– Пред сѐ ми е задоволство што ќе го носам дресот на Академија ФМП, бидејќи ова е еден амбициозен клуб со добра организација и услови. Работата со тренерот Петровиќ ми е позната од претходните сезони и се надевам на успешни резултати во наредниот период, изјави Петровски, цитиран од клубот.

Осумнаесетгодишниот Димитроски потпиша двегодишен договор со можност да биде продолжен на уште една дополнителна година, а во својата професионална кариера настапуваше за екипите на МЗТ Скопје Аеродром и МЗТ Скопје УНИ Банка и беше член на младинските репрезентации на Македонија.

– Среќен сум поради моето доаѓање во Академија ФМП, пред се ми претставува чест да работа со тренер како Петровиќ, кај кого мислам дека ќе ја усовршам мојата игра и имам можност многу да напредувам. Се надевам на успешна сезона со повеќе победи и напредок во мојата игра, изјави младиот Димитровски.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Кошарка

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе