Петте најздрави овошја со малку шеќер

Ако сте загрижени за внесот на шеќер, тоа не е без причина, бидејќи повеќето луѓе консумираат премногу шеќер.

Просечниот внес на шеќер за возрасен е 17 лажички (68 грама), што ја надминува препораката од 12 лажички утврдени со Диететските упатства за Американците.

Додадениот и природниот шеќер често се соединуваат кога се зборува за исхраната, но тоа не ја кажува целата приказна. Иако телото го метаболизира додадениот и природниот шеќер на ист начин, здравствените ефекти на секој од нив се многу различни. Природниот шеќер во овошјето содржи витамини, минерали, антиоксиданси, вода и влакна - сите хранливи материи кои го поддржуваат здравјето.

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои редовно јадат овошје имаат намален ризик од одредени здравствени состојби како што се срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

Капини

Капините се богати со антоцијани, полифенол одговорен за црвените, сините и виолетовите нијанси. Истражувањата сугерираат дека антоцијаните во зрнестото овошје имаат позитивен ефект врз патиштата вклучени во регулацијата на гликозата во крвта.

Рандомизирано контролирано испитување од 2018 година покажа зголемена оксидација на масти и подобрена контрола на гликозата кај дебелите. Имено, мажите кои јаделе капини покажале поголема чувствителност на инсулин, важен фактор за превенција од дијабетес тип 2.

Јагоди

Покрај тоа што имаат малку шеќер, јагодите содржат хранливи материи што се поврзани со подобрени кардиоваскуларни фактори на ризик. Полифенолите, влакната, витамините и минералите придонесуваат за срцевите придобивки од јагодите.

Истражувањето претставено во British Journal of Nutrition покажува дека јагодите го намалуваат нивото на ц-реактивен протеин (маркер на воспаление) и ги намалуваат липопротеините со ниска густина и вкупниот холестерол кај луѓето со висок холестерол. Друга мета-анализа од 2019 година сугерира дека консумирањето 10-454 грама јагоди ги намалува факторите на ризик поврзани со здравјето на срцето.

Киви

Покрај тоа што има малку шеќер, кивито е преполно и со други корисни хранливи материи. Опсежните истражувања го поддржуваат кивито во борбата против запек поради неговата содржина на растворливи и нерастворливи влакна.

Растворливите и нерастворливите влакна ја омекнуваат и додаваат маса на столицата, што го олеснува минувањето. Студијата од 2010 година покажа дека јадењето две киви дневно во текот на четири недели ја зголемува фреквенцијата на движењето на дебелото црево кај здрави возрасни лица и кај оние со запек доминантна иритабилна болест на дебелото црево или IBS. Мета-анализата од 2022 година откри слични резултати со кивито, но исто така забележа и подобрувања во симптомите поврзани со IBS, како што се абдоминална болка и напрегање.

Малини

Малините се богат извор на влакна и полифеноли, прехранбени состојки кои влијаат на апсорпцијата на шеќерот во организмот и развој на хронични болести. Истражувањата покажуваат дека консумирањето малини со оброк го намалува шеќерот во крвта после јадење кај луѓето со преддијабетес или дијабетес.

Една студија од 2019 година објавена во Annals of Nutrition and Metabolism забележа дека попладневната закуска од малини го намалува воспалението, клучен фактор за појава на хронични состојби како дијабетес тип 2.

Лимони

Лимоните можеби се премногу кисели за да се јадат сами, но цедењето сок од лимон во вода може да обезбеди здравствени придобивки. Лимонот е богат со флавоноиди, природни соединенија кои благотворно делуваат на здравјето.

Флавоноидите влијаат на многу аспекти на метаболизмот, имено како телото ги регулира гликозата и мастите. Покрај тоа, флавоноидите штитат од оштетување на клетките што е вмешано во хронични болести. Преглед во списанието Nutrients открива дека флавоноидите може да играат витална улога во дијабетесот со намалување на воспалението и оштетувањето од постојано покачено ниво на шеќер во крвта.а

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

Здравје

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Read more

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Read more

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе