Peugeot го запре производството на 308

Не оди секогаш сè според планот.

Производството на најновиот Peugeot 308 е загрозено поради проблеми со пристапот до електронските компоненти. Производните линии во фабриката Stellantis во Сошо се затворени неколку дена.

Проблемите со електронските компоненти (последица на огромниот пожар на јапонската Asahi Kasei Microdevises - фабриката на АКМ) не поштедија никого. Од ова страдаат не само производителите на популарни аудио и видео уреди, туку и автомобилски компании.

Според францускиот Auto Plus, Peugeot бил принуден да го запре производството на најновиот модел 308. Паузата ќе трае барем неколку дена. Сето тоа поради проблеми со достапноста на елементите што се користат на таблата во таканаречениот виртуелен кокпит на автомобилот. Тоа значи доцнење во испораката на околу 2.000 автомобили до дилерите.

Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Авто новости

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Read more

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Read more

Tesla e минимализам во споредба со електричниот EQS на Mercedes

Read more

Citroën го претстави новиот C5 X

Read more
 

Автомобили

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla e минимализам во споредба со електричниот EQS на Mercedes

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави новиот C5 X

Читај повеќе

Што би купиле - постар половен автомобил со помалку поминати километри или понов со повеќе?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Mercedes AMG CLS 53

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе