Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Една нова студија од САД вели дека честото консумирање алкохол може значително да ја влоши состојбата на луѓето со ХИВ.

Ефектите на алкохолот можат да бидат поизразени кај лицата со ХИВ, но и кај луѓето чија болест е потисната со антиретровирусна терапија.

Истражувањето истакна дека пациентите со ХИВ кои консумираат дури и само еден или два алкохолни пијалаци дневно имаат поголем ризик од смрт и други здравствени проблеми.

Студијата опфати пациенти третирани за ХИВ помеѓу 2008 и 2012 година, имаше повеќе од 18.000 ХИВ-позитивни пациенти и над 42.000 луѓе без инфекција. Беше испитана поврзаноста помеѓу алкохолот, развојот на други здравствени проблеми, покрај ХИВ и смртноста.

Резултатите покажале дека дури и умерените количества алкохол кај луѓето со ХИВ предизвикуваат дополнителни здравствени проблеми.

Забележани се и здравствени проблеми кај лица со антиретровирусна терапија (потиснат ХИВ) при консумирање алкохол. Иако луѓето на антиретровирусна терапија се глобално многу помалку болни и имаат многу помалку здравствени проблеми, сепак постои негативен дополнителен ефект на алкохолот врз нивната состојба.

Заклучок

Заклучокот од студијата е дека луѓето со ХИВ воопшто не треба да консумираат алкохол. Се проценува дека прагот за безбедно консумирање алкохол кај луѓето со ХИВ е многу помал отколку кај луѓето кои не се заразени.

Тагови
реклама

The Sun: Јунајтед го најде наследникот на Роналдо

Read more

Германија има чуден однос кон Украина од почетокот на војната: Што се крие зад тоа?

Read more

Во сенка на бруталниот Холанд се раѓа чудо што се чека уште од ерата на Марадона

Read more

Колку е поскапено кафето во Македонија?

Read more

Здравје

Пет работи што не смеете да ги правите по јадење

Read more

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Read more

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Read more

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Read more
 

Магазин

Пет работи што не смеете да ги правите по јадење

Читај повеќе
  • play_arrow
Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Читај повеќе

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе