Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Повеќето од нас сакаат да се напијат барем една шолја кафе дневно, но една нова голема студија покажа дека прекумерната потрошувачка на кафе може да го намали обемот на мозокот и на долг рок може да го зголеми ризикот од развој на болести како што е деменција.

Студијата опфатила 17.702 луѓе на возраст од 37 до 73 години, а истражувачите проучувале голем број работи кај испитаниците, вклучувајќи и некои животни навики, како што е пиењето кафе.

Резултатите од студијата укажуваат дека луѓето кои пиеле шест или повеќе шолји кафе имаат 53 проценти поголеми шанси за развој на деменција отколку луѓето кои пијат една или две шолји кафе дневно.

„Кафето е еден од најпопуларните пијалоци во светот. Меѓутоа, бидејќи глобалната потрошувачка е повеќе од девет милијарди килограми годишно, клучно е да ги разбереме сите можни импликации врз здравјето“, рече епидемиологот Кити Фам од Универзитетот во Јужна Австралија.

„Ова е најсеопфатната студија за врските помеѓу кафето, волуменот на мозокот, ризикот од деменција и ризикот од мозочен удар“, додаде таа.

Повеќе од шест шолји кафе дневно може да имаат негативен ефект врз мозокот

„Земајќи ги предвид сите можни пермутации, откривме дека поголемата потрошувачка на кафе е значително поврзана со намален волумен на мозокот - во основа, пиењето повеќе од шест шолји кафе дневно може да ве изложи на ризик од развој на мозочни заболувања како што се деменција и мозочен удар“, вели Фам.

Епидемиологот Елина Хипанен од Универзитетот во Јужна Австралија наведува дека просечната дневна „потрошувачка“ на кафе е помеѓу една и две шолји кафе со стандардна големина, пренесува Science alert. Таа наведува дека неколку шолји кафе дневно генерално не треба да претставуваат проблем.

„Но, ако забележите дека сте почнале да пиете шест или повеќе шолји кафе дневно, треба да размислите дали навистина ви треба таа дополнителна шолја кафе“, истакнува Хипанен.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе