Пијан Македонец без возачка лудувал низ Дубровник

Македонецот бил казнет со 11.400 куни, а му била изречена и забрана за возење во времетраење од три месеци откако пијан лудувал низ улиците на Дубровник.

Инцидентот се случил во еден и пол часот по полноќ на 6 август кога 33-годишниот Македонец бил запрен на ул. Иван Војновиќ во Дубровник. Тој првично ги игнорирал звучните и светлосните сигнали на полицијата, а бил забележан бидејќи возел пребрзо низ градот, или како што пренесуваат хрватските медиуми, „лудувал“.

Хрватската полиција му нашла 2,65 промили алкохол во крвта, а востановиле и дека лицето при себе нема возачка дозвола.

Општинскиот суд во Дубровник му изрекол казнена глоба од 11.400 куни плус уште 200 куни за судски трошоци, а му изрекол и забрана за возење во времетраење од три месеци.

реклама

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more
ikejdkejdss.jpg

Apple на 21 март ќе го претстави iPhone 5SE и „малиот“ iPad Pro

Read more
Енергетска бомба: Малку поинакво утринско кафе

Енергетска бомба: Малку поинакво утринско кафе

Read more

Регион

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Read more

Бугарија го укина 14-дневниот карантин за македонските граѓани

Read more

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Read more

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе