Пијан возач заспа возејќи Tesla, автомобилот му го спаси животот

Во Норвешка е снимен немил настан во кој 24-годишен пијан возач заспал додека возел Tesla Model S, а за среќа настанот не завршил трагично.

Tesla системот за самостојно управување ја презел контролата и го запрел возилото при влегувањето во тунел, пишува Electrek.

Притоа, на автомобилот се активирани и светла за предупредување за да ги извести и останатите учесници во сообраќајот за итната ситуација.

Полицијата на Twitter објави дека возачот бил пијан, односно дека не управувал со возилото.

URL

Tesla Motors постојано го унапредува системот за самостојно управување, но и предупредува дека секој облик на злоупотреба може да заврши со катастрофални последици. Затоа советуваат возачите и при активирање на автопилотот рацете да ги држат на воланот и да го следат сообраќајот.

URL
Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе