Пикантни свински медалјони готови за 20 минути

Се прават во глазура од балсамико оцет, мед и лута пиперка, многу се пикантни и може да се комбинираат со разни салати.

Ова брзо јадење од свински медалјони се подготвува за само 20 минути. Бидејќи се направени во глазура од оцет, мед и лута пиперка, убаво се кармелизирани и им дава посебна сочност.

Потребни состојки:

  • 8 медалјони од свинско месо
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1½ лажица балсамико оцет
  • 1 лажица мед
  • ½ лажичка сушена лута пиперка
  • 2 чешниња лук
  • неколку гранчиња мајчина душица (само листови)

Подготовка:

Загрејте големо тавче на средно-висок оган. Медалјоните од свинско месо премачкајте ги со маслиново масло и добро зачинете ги. Изматете ги преостанатите состојки за да го направите сосот, а лукот ситно исечкајте го.

Пржете ги медалјоните по 2 минути од секоја страна додека не поруменат. Тргнете ја тавата од оган и прелијте ги со балсамико оцетот, медот и сосот од лута пиперка. Пржете ги медалјоните уште 2-3 минути, вртејќи ги, додека целосно не се премачкаат со глазурата.

Послужете ги глазирани медалјони со зеленчук или компири и уживајте во ова ароматично јадење.

реклама

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе