ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Пикерот на Конго од „89 килограми“ веќе е ѕвездата на Светското во Египет

Актуелниот светски првак Данска вчереа лесно ја совлада репрезентацијата на ДР Конго во второто коло од групата Д со 39:19.

Јохан П. Хансен ја предводеше Данска со 8 погодоци, но најголемата ѕвезда на натпреварот беше масивниот пикер на африканската репрезентација Готје Мвумби Тјери.

Човекот кој стана вирална ѕвезда и светска сензација со својот изглед на мечот од првото коло против Аргентина и вчера беше главна цел на фоторепортерите.

Симпатичниот Мвумби постигна 4 погодоци исто како и против Аргентина, и покажа дека и покрај неговото корпулентно тело, знае да игра ракомет, дури и против најдобрите репрезентации во светот.

На веб-страниците на францускиот четвртфиналист Дру, за кој Тјери игра од минатото лето, е објавено дека пикерот има 26 години, дека е висок 1,92 метри и, што е најинтересно за сите, тежи само 110 килограми.

Сепак, урнебесот следеше со пристигнувањето на официјалната веб-страница на Светското првенство. Таму се вели дека конгоанскиот титан е висок 1,76 метри и тежок 89 килограми.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Ракомет

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Read more

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Read more

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Read more

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе