Пикси е новиот селектор на Србија

Легендарниот југословенски и српски фудбалер ќе ги предводи „Орлите“ на патот кон СП 2022 и ЕУРО 2024.

Фудбалскиот сојуз на Србија денеска објави дека Драган Стојковиќ е новиот предводник на сениорската фудбалска репрезентација на нашиот северен сосед. Популарниот Пикси потпишал тригодишен договор, односно до крајот на квалификациите за пласман на Европското првенство во 2024 година.

„Пресреќен сум и истовремено сум крајно горд. Нема поголема чест од тоа да се биде селектор на својата земја. Не можев да посакам подобар подарок за роденденот. Свесен сум за одговорноста што ја преземам, но верувам и во сопствениот квалитет, квалитетот на моите соработници и огромниот потенцијал што го има нашиот национален тим. Исто така, чувствувам голема поддршка од сите страни што ќе биде неопходна за да ги постигнеме нашите цели“, вели Пикси.

Стојковиќ нема богато тренерско искуство. Од 2008 до 2013 ја предводеше јапонската Нагоја Грампус, а од 2015 до лани беше на челко на кинескиот Гуанчоу Р&Ф.

Неговиот прв предизвик е веќе овој месец кога Србија ќе ги почне квалификациите за пласман на Мундијалот 2022 во Катар. Србија отвора дома со Ирска на 24-ти, потоа игра со Портигалија, исто дома (27), а на 30-ти му гостува на Азербејџан.

„Мундијалските валификации започнуваат многу брзо. Наголемо се подготвуваме, ги анализираме противниците, од кои првите два се исклучително тешки и реално, нашите главни ривали за првите две места во групата. Како што неодамна изјавив, ние мора да бидеме обединети, да гинеме за дресот на нашата земја, грбот и химната. Нема друг начин да се успее. Резултатот е приоритет, но јас исто така сакам да доминираме, да сакаме гол повеќе и ние да бидеме тие што ќе ја контролираат играта“, рече тој.

Стојковиќ беше играч од средниот ред и за поранешна Југославија настапи на вкупно 84 натпревари во периодот од 1983 до 2001 година. Играше на два Мундијала (1990 и 1998) и на две Европски првенства (1984 и 2000)

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Фудбал

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Read more

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Read more

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Read more

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе

Ибра се соочува со тригодишна забрана за играње фудбал

Читај повеќе

Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Читај повеќе

Британецот Еванс го елиминираше Ѓоковиќ во Монте Карло

Читај повеќе

Клоп: Лошиот напад е наш заштитен знак сезонава

Читај повеќе