Рецепти

Пилешка салата со кикирики

16. мај 2018 - 20:42 | М.Д.

Подгответе вкусна пилешка салата со кикирики.

Состојки:

350 грама пилешки стек

200 грама кисела павлака

150 грама мајонез

1 лажица сенф

4 кисели краставички

100 грама печени кикирики

100 грама сусам

Подготовка:

Пилешкиот стек сварете го и исечете го на коцки. Сусамот пржете го на суво за малку да порумени. Печените кикирики иситнете ги во блендер, а потоа и киселите краставички ситно ги исецкајте.

Сите состојки соединете ги заедно со павлаката, сенфот и мајонезот. Добро измешајте, посолете по вкус и послужете.

Коментирај