Пилешка салата со ореви, мајонез и грчки јогурт

Во текот на летото секогаш бираме лесни оброци, така што салатите се совршен избор за доручек, ручек и вечера. Овој рецепт ќе му се допадне на секој кој ќе го проба.

Потребни состојки:

40 гр. сирови сецкани ореви

65 гр. мајонез

65 гр. грчки јогурт

2 лажички јаболков оцет

¼ лажичка сол

¼ лажичка бибер

340 гр. пилешко филе

Mагдонос

6 листа зелена салата

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Оревите подредете ги во тепсија, на хартија за печење и печете 5 минути. Оставете ги да се изладат, а за тоа време измешајте мајонез, јогурт, оцет, сол и бибер да се соединат.

Испеченото пилешко, подготвените ореви и магдоносот додајте ги во чинија. Промешајте добро, па додајте прелив од мајонез и грчки јогурт.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Read more

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Read more

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Идеја за појадок: Пица ролнички

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе