Пилешки батаци во сос од сенф, кромид и сланина

Се динстаат во ароматичен сос од сенф, кромид и сланина - вкусно јадење за малку поинаков ручек.

Пилешкото месо е исклучително здраво, а секој дел од месото може да се користи за подготовка на јадењето. Белото месо е најпопуларно и има безброј рецепти за негово подготвување, но батаците се уште посочни и повкусни, особено ако ги направите во овој прекрасен сос од сенф и сланина. Не треба да бидете професионален готвач за да успее ова јадење, а најдобро е да го послужите со додаток ориз или пире од компири.

Потребни состојки:

 • 1 кг батаци
 • 150 гр сланина
 • 2 кромида
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 6 чешниња лук
 • 3 лажици сенф
 • 1 лажичка зрна бибер
 • 1 лажица брашно
 • 700 мл вода
 • магдонос
 • 2 листа ловор
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Зачинете го месото со сол и бибер од двете страни, а потоа добро истријте го. Во загреана тава која малку сте ја подмачкале се пржи по 5 минути од двете страни. Извадете го месото, па додадете ја сечканата сланина, а кога исто така ќе се испржи, извадете ја од тавата. Истурете го сечканиот лук, а потоа посолете и побиберете. Додадете го кромидот, а кога ќе омекне по една минута додадете го и сенфот. Посипете зрна бибер и измешајте. Потоа додадете брашно, измешајте и турете вода. Вратете ги месото и сланината, ставете го ловоров лист и поклопете, варете на ниска температура околу 45 минути. Посипете со сечкан магдонос.

Remote video URL
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Рецепти

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Read more

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Read more

Неодолив пилав со јагнешко и лук на узбекистански начин

Read more

Идеја за вечера: Тако шпагети со мелено месо

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
 • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
 • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
 • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе