Пилешко со пржени компири во ромеско сос

Ова јадење е посебно токму поради овој ромеско сос, кој се прави од печени пиперки и бадеми, што ќе му даде сосема нов вкус на пилешкото со пржени компири.

Пилешкото со пржени компири во ромеско сос е оброк на кој тешко ќе му одолеете. Може да биде дел од неделниот ручек, но и да служи како посилна вечера. Пилешкото со топол ромеско сос, полно со вкус и длабочина на слатки јаткасти плодови ќе ви даде енергија за целиот ден.

Потребни состојки:

 • 500 гр млад компир
 • 50 гр бланширани бадеми
 • 200 гр печени црвени пиперки (исцедени)
 • 1 чешне лук (толчен) 
 • ½ лажица оцет од чери домати
 • 1 лажичка чадена пиперка
 • 2 лажици полномасно млеко
 • 2 филети од пилешки гради
 • 2 лажици маслиново масло
 • 100 гр кељ или спанаќ (сечкан)

Подготовка:

Ставете тенџере со солена вода да зоврие. Додадете млади компири и варете 12 минути, но не дозволувајте целосно да омекнат. Исцедете ги и оставете на страна, но зачувајте чаша од водата за готвење.

Во меѓувреме, ставете голема тава на средна температура, а потоа пропржете ги бадемите неколку минути додека не замирисаат. Ставете ги бадемите во мал процесор за храна или блендер и пулсирајте додека не се исечкаат рамномерно. Додадете ги исцедените пиперки, лукот, оцетот, чадената пиперка и млекото и изматете ги во густ сос. Зачинете и оставете го на страна.

Пилешките гради ставете ги помеѓу две парчиња хартија за печење и израмнете ги со сукало додека не добијат дебелина од околу 3 см, па зачинете. Исечкајте ги компирите на подебели парчиња, а потоа загрејте половина од маслото во истото тавче во кое сте ги пржеле бадемите. Пржете 10-15 минути додека не поруменат и не станат крцкави. Додадете го зеленилото (кељ или спанаќ) во тавата за последните неколку минути од готвењето.

Додека компирите се варат, загрејте го преостанатото масло во друга тава на средно-силен оган. Додадете го пилешкото и варете 2-3 минути од секоја страна додека не порумени. Истурете ја смесата со црвена пиперка плус доволно од зачуваната вода од компирите за да направите густ сос. Мешајте нежно околу 5 минути, додека не се свари пилешкото и малку се згусне сосот. Зачинете и послужете со динстани компири и зеленило.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • play_arrow
 • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
 • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе