СЕРИЈА А 2020/21

Пиоли: Аталанта е единствениот тим кој не можеме да го победиме

По синоќешниот дебакл во кој лидерот Милан беше преслушан среде Милано од Аталанта, тренерот Стефано Пиоли признава дека за него Аталанта е нерешлива енигма.

„Мислам дека Аталанта е единствениот тим кој не можеме да го победиме. Тие јасно и гласно ни го загорчија животот“, почна Пиоли зборувајќи за Sky Sport Italia.

Аталанта синоќа со 3:0 се прошета низ Милано. Кристијан Ромеро во 26. минута го отвори резултатот, на 0:2 зголеми Јосип Иличиќ од белата точка во 53. минута, а кочените 0:3 ги постави Дуван Сапата во 77. минута. Деби за „Росонерите“ запиша новото засилуваше Марио Манџукиќ кога на 20 минути пред крајот влезе во игра, но не успеа ништо да промени.

Remote video URL

„Почнавме добро, со многу играчи во офанзивата. Разочарувачки е начинот на кој го примивме првиот гол, а потоа вториот го реши натпреварот. Имавме време, но не можевме да се вратиме во игра“, додава Пиоли.

Инаку ова беше втор пораз за Милан сезонава во Серија А. Прв пат загуби од Јувентус пред три кола, исто така дома (1:3).

„Можевме да пружиме повеќе, знаевме дека треба повнимателно да се браниме, а чувањето не ни одеше како што треба, но требаше и да бидеме подобри при бликирањето на нафрлувањата. Аталанта беше подобра оваа вечер, пораз може да се случи кога се игра против силен тим. Разочарани сме, по вториот гол едноставно загубивме верба“.

Киксот на Милан синоќа не го искористи Интер кој одигра без голови на гостувањето кај Удинезе, па Милан останува прв, но сега со два бода предност пред градскиот ривал.

„Лигата е навистина компетитивна, знаеме дека е тешко, но ние сме таму на врвот и сакаме ние да го имаме главниот збор околу тоа“, заврши Пиоли.

Remote video URL
реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе