Пиоли: Еден зрел тим мора да најде начин да се издигне по ваков пораз

Стратегот на Милан е изненаден од лошото издание на неговиот тим кој добрата серија ја прекина синоќа во Лига Европа.

Милан беше во одлична серија од 24 натпревари без пораз. Последен пат горчината на поразот ја имаше почувствувано на 8 март, последниот натпревар пред паузата е поради пандемијата, кога со 1:2 загуби дома од Џеноа кога нашиот Пандев во 7. минута го најави поразот на „Росонерите“. Синоќа во рамките на 3. коло од Лига Европа среде Милано со 0:3 се радуваше француски Лил.

„Нѐ пресретна еден силен тим, а и сами си ја искомплициравме работата после добриот почеток. Екипата на Лил е брза и физички подготвена. Кога се најдовме во негатива почнавме и премногу да им подаруваме. Генерално, мислам дека можевме да создадеме многу повеќе шанси. Сега ќе почнеме одново анализирајќи ги позитивните и негативните работи од натпреваров, но реално, ќе има повеќе негативни. Не го дадовме максимумот, остававме премногу празен простор“, рече Пиоли.

„Не направивме грешки во подготовката за натпреварот. Еден зрел тим мора да најде начин да се издигне по ваков пораз. Во првото полувреме ја држевме играта, но не бевме добри во завршницата, бевме непрецизни. На 0:2 веќе стана тешко и од психичка гледна точка“.

Со овој пораз Милан падна на второто место со 6 бодови, а токму Лил го презема врвот со 7. Трета е Спарта со 3, а последен Селтик со само бод.

Пиоли беше прашан за реакцијата на Ибрахимовиќ кој гестикулираше и негодуваше кога беше заменет во 71. минута кога веќе беше 0:3. Медиумите на Чизмата шпекулираат дека не сакал да излезе од игра, но Пиоли има поинакво мислење.

„Мислам дека не беше задоволен од тоа што го одигра, не знам што рекол“.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Фудбал

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Read more
 

Спорт

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе

Флорентино Перес: Супер Лигата ќе го однесе фудбалот на заслуженото место

Читај повеќе