Пиоли: Милан мора да се засили за да биде конкурентен

Стефано Пиоли упати апел до управата на клубот да инвестира во тимот откако трета сезона по ред ќе игра во Лигата на шампионите. „Ако сакате да сте конкурентни на два фронта, тогаш е јасно дека тимот мора да се подобри“.

На „Росонерите“ синоќа и бод им беше доволен од гостувањето во Торино кај Јувентус за да обезбедат место во Лигата на шампионите наредената сезона, но со голот на Оливје Жиру успеаја дури и да ги однесат трите бода.

Со тоа Милан ја комплетираше италијанската четворка заедно со Наполи, Лацио и Интер. Шанса да им се приклучи има и Рома, но само доколку в среда ја освои Лига Европа во финалето против Севиља во Букурешт.

„Очигледно е дека Лигата на шампионите ни донесе многу повеќе отколку што очекувавме и тажни сме што испаднавне во полуфиналето од Интер, но нашето патување беше многу подолго отколку што било кој се надеваше“, вели Пиоли говорејќи за DAZN.

„Истовремено, во Серија А не одигравме онака добро како што очекувавме, но ете сме во Лигата на шампионите трета последователна сезона. Навистина не знам колку години имаат поминато откако се случило вакво нешто“.

Но, доколу Милан сака наредната сезона да биде поконкурентен, прво во Серија А, а и во Лигата на шампионите, повеќе од јасно е дека ќе мора летово да се донесат засилувања.

„Тоа секогаш зависи од очекувањата и што сакаме да постигнеме. Ако сакаме да сме конкурентни во трката за Скудетото и да бидеме подобри во Лигата на шампионите, тогаш кристално јасно е дека тимот мора да се засили. Ни требаат добри играчи за да се подигне квалитетот. Не ми е гајле дали се млади или не, сакам да тренирам млади играчи, но нам ни се потребни повеќе опции“.

„Ако се млади, тогаш треба да сте подготвени да ги чекате, како што ние направивме со Леао и Тонали, кои порани беа критикувани. Клубот е доблесен и мора да продолжи по патот во којшто верува, но доколку сакаме да бидеме конкурентни во трката за титулата и да напредуваме во Лигата на шампионите, тогаш потребни ни се квалитетни играчи“, додаде.

Прашање е колку Милан финансиски може да се дозволи да се натпреварува на пазарот со парајлииите од европскиот крем.

„Тоа е работа на клубот, не моја. Малдини и Масара комуницираат со газдите, тие треба да знаат што да прават и какви ресурни ни се достапни“.

Засега чаршиските муабети велат дека во Милан ќе дојдат засилувања како Рубен Лофтус-Чик од Челси, Шер Ндур од Бенфика, Даичи Камада од Ајнтрахт и Рис Нелсон од Арсенал.

Милан има неколкумина играчи чија позајмица истекува на 30 јуни и кои потоа треба да се вратат во своите клубови. Дали Милан ќе задржи некој од нив, останува да видиме. Тука станува збор за Брахим Диас (Реал Мадрид), Астер Вранкс (Волфсбург), Тимуе Бакајоко (Челси) и Сержињо Дест (Барселона).

За заминувањата од Милано најгласна е гласината дека Златан Ибрахимовиќ ќе ја засили Монца.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Фудбал

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Read more

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Read more

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Read more

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе