Pirelli го претстави календарот за 2023 година - омаж на извонредни жени

Pirelli синоќа го претстави својот календар за 2023 година, кој е наречен „Писма до музата“ и е омаж на група „извонредни жени“.

Фотографката Ема Самертон откри дека избрала уметници, активистки, спортистки и други жени кои ја инспирирале.

„Сакав да се вратам на етимолошките корени на зборот муза и да ги прикажам жените кои ме инспирираат за нивниот придонес во литературата, науката и уметноста“, изјави Самертон за CNN.

„Идејата беше да се претстават кои се тие навистина и да се создадат светови кои би можеле да ги рефлектираат и да ги раскажат нивните поголеми приказни“, додаде таа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pirelli (@pirelli)

Како таква, поставата од 14 модели кои инспирираат и надвор и на пистата се претставени како различни „музи“ на високо стилизирани фотографии.

Кара Делевињ, на пример, која покрај многу успешната манекенска кариера глумела и во бројни филмски улоги, се појавува како „Изведувачка“ и облечена во макрама облека, фотографирана во впечатливи пози меѓу глуварчиња.

Снимени во Њујорк и Лондон во текот на летото, моделите се фотографирани на сложени позадини, проткаени со магичен реализам и надреални елементи како глуварчиња, темни шуми, бувови и огледала, благодарение на сценографката Вика Руч. Тие се надополнети со фантастични костими на модната директорка Аманда Харлех.

„Да се ​​има речиси целосно женски тим го направи целото искуство екстра посебно“, рече Самертон, додавајќи дека тоа е одлична соработка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pirelli (@pirelli)

Во многу очекуваниот годишен календар се претставени некои од најголемите светски модели низ годините, од Иман до Кејт Мос. Секоја година се избира различен фотограф, а Ени Лејбовиц и Ричард Аведон се меѓу оние кои претходно снимале за календарот.

Самертон е петтата жена што го снима календарот откако за прв пат беше лансиран од италијанската компанија за гуми во 60-тите години на минатиот век.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Стил

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Read more

Пирс Броснан и син му Парис позираа заедно во модна кампања

Read more

Линда Евангелиста тврди дека била злоставувана за време на бракот

Read more

Модата станува сè побизарна: Дизајнер претстави колекција извалкани и искинати гаќи

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе