Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Предводникот на Јувентус призна дека Интер завршил подобра работа сезонава и воедно повеќе ја посакувал титулата која и успеа да ја освои.

Во пресрет на утрешната мега-пресметка, популарното Дерби д'Италија помеѓу Јувентус и Интер, двајцата тренери одржаа прес-конференции, а погледот беше насочен кон оној кој потфрли, Андреа Пирло.

Ако за Интер утрешниот натпревар е само за дерби престиж, за Јувентус воопшто не е така. „Старата дама“ грчевито се бори за место помеѓу првите четири и пласман во Лигата на шампионите, а моментално е надвор од таа зона бидејќи е на 5. место.

„Интер одиграа многу подобро, беа многу поконзистентни и погладни од нас. Жалам што некои играчи не ги имав на располагање, но жалењето е дел од амбицијата“, рече Пирло.

„Утре ќе му се спротивставиме на новокрунисаниот шампион на Италија и тоа ќе ни даде мотив. Да не заборавиме дека ние играме за место во Лигата на шампионите, но како и да е, Интер ќе оди на победа“, додаде.

Јувентус излезе од топ 4 со поразот од Милан во неделата, но потоа завчера славеше на гости кај Сасуоло и остана во игра.

„Гледајќи ја играта во средата ни сугерира дека ни е жал што не освоиме повеќе бодови со останување фокусирани како што тоа го направивме во Реџо Емилија“.

Пирло најави и дека од првата минута ќе настапи со Алекс Сандро, а и дека подготвен за настап најверојатно ќе биде и Федерико Кјеза. Назад во тимот ќе биде и Мерих Демирал.

Натпреварот се игра на „Алианц“ стадионот во Торино со почеток во 18 часот, а правдата ќе ја дели Џанпаоло Калварезе.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Фудбал

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе