СЕРИЈА А 2020/21

Пирло победнички ја почна тренерската авантура во Јуве

Со убедлива победа од 3:0 против Сампдорија новиот стратег на „Старата дама“ најави дека неискуството нема да му биде пречка во походот кон одбраната на титулата.

Актуелниот шампион Јувентус синоќа победнички ја почна новата сезона во Серија А. Предводен од легендарниот Андреа Пирло, на кого ова му е прв сериозен предизвик во тренерската кариера, немаше проблеми со гостите од Џенова.

Уште по 13 минути игра се затресе мрежата на Самп откако по еден неуспешен продор на Кристијано Роналдо топката дојде до Швеѓанецот Дејан Кулушевски кој без многу размислување од прва ја смести зад грбот на Емил Аудеро. За него ова беше гол во деби натпревар откако летово пристигна во Торино.

Јуве ја контролираше играта не дозволувајќи му на противникот сериозна шанса, но на вториот гол се чекаше дури до 78. минута кога по една мешаница Леонардо Бонучи се најде на вистинското место.

Конечните 3:0 ги постави Кристијано Роналдо на две минути пред крајот.

Remote video URL
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Фудбал

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Read more

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Read more

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Read more

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Read more

Спорт

  • play_arrow

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Читај повеќе

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Читај повеќе

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

И Вардар бесен на судиските одлуки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали 16-годишна девојка е новата ММА ѕвезда?

Читај повеќе

Лампард разочаран: Играчите не му ги слушале инструкциите

Читај повеќе

Хамилтон за скратувањето на викендите: Воздухот 22 дена би бил помалку загаден

Читај повеќе

Рајс на Twitter го истрола Тотенхем

Читај повеќе