Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Поранешниот играч од средниот ред го привршува курсот за добивање на УЕФА Про тренерска лиценца по што од септември треба да седне на клупата на вториот тим на Јувентус.

Андреа Пирло влегува во тренерските води. Откако се пензионира во 2017 година, сега 41-годишниот Пирло активно се подготвува да стане тренер. Во Коверчано тренинг центарот на ФИГЦ во истоименото предградие на Фиренца, Пирло посетува тренерски курс кој ќе му ја донесе потребната УЕФА Про лиценца со која ќе може да води тимови од било кои категории.

Планот на Јувентус е Пирло да го преземе вториот тим на клубот, односно Јувентус У23 кој се натпреварува во третата лига Серија Чи. Треба да го замени Фабио Пекија кој изминатава прекината сезона го внесе клубот во баражите за пласман во Серија Би каде Јуве У23 синоќа доживеа елиминација откако одигра 2:2 со Карарезе.

Пирло за Јувентус настапуваше 4 сезони, од 2011 до 2015 и во сите сезони го освои Скудетото, како и по еднаш Копа Италија и Суперкопа Италијана.

Јувентус е единствениот клуб во Италија кој има и втор тим кој се натпреварува во погорните лиги.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе