Пирова победа на македонските кошаркари над Естонија

Македонската кошаркарска репрезентација остана без учество на Европското првенство, и покрај победата над Естонија попладнево во Перм од 86:84, што беше недоволна во пресметката со директниот конкурент за пласман на завршницата.

На македонските кошаркари им беше неопходна победа од најмалку девет поени разлика, а задачата уште повеќе им се усложни по првото полувреме, кое Естонците го добија со плус 11 поени разлика (49:38).

Македонскиот напад не функционираше во првите две четвртини, во кои избраниците на Александар Тодоров имаа дури 12 загубени топки и само три реализирани тројки од 14 обиди.

Со агресивна одбрана на стартот на третата третина и серија од 12:0, од кои девет поени постигна Џејкоб Вајли, Македонците се приближија на 54:50, но уследија две „среќни“ тројки на спротивната страна со кои Естонија ја врати предноста од десет поени.

Македонските кошаркари не се откажаа во ниту еден момент и упорноста им донесе водство од 81:80 на 1,44 секунди до крајот на натпреварот, но немаа сили за подвиг.

Најефикасни во македонските редови беше Ненад Димитријевиќ со 23 поени, додека Вајли постигна 18 кошеви, додавајќи и 14 скокови.

Македонските кошаркари во евроквалификациите забележаа по една победа и пораз против Италија и Естонија, и два порази од Русија.

Пласман на Евробаскетот, покрај домаќините Италија, Германија, Грузија и Чешка, обезбедија досега уште Хрватска, Грција, БиХ, Израел, Шпанија, Словенија, Украина, Русија, Србија, Финска, Полска, Унгарија, Белгија, Холандија, Турција, Бугарија, Франција, Естонија и Велика Британија. 

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Кошарка

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Read more

Попович го критикуваше гувернерот на Тексас за укинувањето на маските

Read more

Легендарниот кошаркар Миленко Савовиќ почина од коронавирус

Read more

Блокада на сезоната: Сите зборуваат за ѕверскиот потег на Јанис

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Дали е ова најбруталниот старт на сезоната?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе