АБА2 ЛИГА 2020/21

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Екипата на скопски МЗТ доживеа елиминација од АБА2 лигата откако денеска не успеа да ја надокнади големата негатива против тимот од Земун.

Во четвртфиналното разигрување МЗТ на првиот натпревар пред два дена загуби со високи 20 поени разлика (95:75) од Младост на неутрален терен во Подгорица и практично ја направи работата претешка за реваншот.

Денеска, во истата сала „Морача“ во црногорската престолнина МЗТ славеше победа од 92:86, но шесте поени разлика беа премалку за чудо. Американецот Хасани Гравет и Босанецот Иван Карачиќ беа најефикасни на паркетот со по 21 поен, а овој вториот запиша и 9 скокови.

Remote video URL

Со тоа трета сезона со ред паѓаат во вода плановите на тимот од скопската населба Аеродром да се врати во првата АБА лига. Затоа во игра и натаму е земунски Младост кој во полуфиналето ќе игра со победникот од дуелот помеѓу домаќинот Студентски центар и Слобода од Ужице.

Победникот на АБА2 лигата ќе избори пласман во елитата наредната сезона.

Тагови
реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Кошарка

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Read more

Вестбрук постави рекорд во НБА лигата со најмногу трипл-дабл

Read more

Вестбрук дојде до 181. трипл-дабл и влезе во НБА историјата

Read more

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во топ 4 во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе