Писонеро: И С. Македонија и Албанија се подготвени за преговори, но одлуката е на Советот

Портпаролката на Европската Комисија за проширување, Ана Писонеро, потврди дека изјавата на еврокомесарот Оливер Вархеји за одвојување на Скопје и Тирана е можно сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

По изјавата на еврокомесарот Вархеји во Скопје и во интервју за Евроњуз дека не се исклучува Албанија да започне преговори доколку нема едногласен компромис во Советот на ЕУ за Северна Македонија, Писонеро денеска одговори на новинарско прашање дали е ова став на Европската Комисија.

Таа нагласи дека Комисијата стои на ставот дека двете земји се подготвени да започнат преговори, но дека одлуката ја носи Советот и дека тоа е една од опциите во теорија.

-Позицијата на Европската Комисија е многу јасна: сакаме да видиме Меѓувладини конференции со двете земји, двете ги исполнуваат условите за ова да се случи, но Советот треба да даде согласност за преговарачките рамки, таму се наоѓаме, рече Писонеро.

Во однос на изјавата на Вархеји портпаролката прецизираше дека еврокомесарот рекол дека е потребна согласност од земјите членки на ЕУ за одржување на Меѓувладината конференција, чин што го означува формалниот почеток на преговорите со ЕУ.

-Ако нема договор за Северна Македонија, тогаш оваа опција би можела да се разгледа, рече Писонеро коментирајќи го можното одвојување на Скопје и Тирана.

Доколку дојде до тоа земјите членки да одлучат дека само Албанија треба да започне преговори, Европската Комисија не би се противела на овој став, објасни Писонеро, бидејќи земјата сега ги исполнува сите преостанати услови.

Премиерот Зоран Заев в понеделник ќе се сретне со претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен, со која се очекува да биде отворена оваа тема. 

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Македонија

Горивата поскапуваат од полноќ

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Ниту еден починат првпат по 10 месеци, осум градови без активни случаи на COVID-19

Read more

Без струја делови од неколку улици во Кисела Вода и Карпош

Read more
 

Вести

Горивата поскапуваат од полноќ

Читај повеќе

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Читај повеќе

Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Читај повеќе

Цените на нафтата највисоки во последните две години

Читај повеќе

Ниту еден починат првпат по 10 месеци, осум градови без активни случаи на COVID-19

Читај повеќе

Последен Г7 самит за Меркел, прв за Бајден

Читај повеќе

Без струја делови од неколку улици во Кисела Вода и Карпош

Читај повеќе

Облачно и посвежо денеска и утре, потоа повторно затоплување

Читај повеќе

Скопје Прајд ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Читај повеќе