Писта среде океан: Најубавата или најстрашната во светот?

Меѓународниот аеродром во главниот град на Малдивите, Мале, е единствениот што нуди интернационални летови од оваа островска држава во јужна Азија.

Аеродромот се наоѓа на островчето Хулхуле во близина на Мале, по кое го носи и името. Порано го носеше името на првиот претседател на Малдивите, Ибрахим Насир.

На ова островче во Индискиот Океан аеродромот бил отворен во октомври, 1960 година, кога имало само челична писта долга 914 метри и широка 23 метри.

Со зголемувањето на туристичкиот интерес за оваа рајска дестинација, аеродромот бил реновиран и била изградена дополнителна инфраструктура.

На островот-аеродром денес има и метеоролошка станица и хотел за патниците во транзит.

Додека некои од нив уживаат во спектакуларната глетка при слетување и полетување од овој необичен аеродром, други се преплашени, со оглед на тоа дека пистата е широка 45 метри, а долга 3.200 метри и се наоѓа на надморска височина од само 2 метри, па на слетување изгледа како да нурнувате во Индискиот Океан.

Remote video URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Чек дис аут

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Read more

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Read more

Урнебесно: Палаво куче истрча на терен и им ја украде топката на играчите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе