Писта среде океан: Најубавата или најстрашната во светот?

Меѓународниот аеродром во главниот град на Малдивите, Мале, е единствениот што нуди интернационални летови од оваа островска држава во јужна Азија.

Аеродромот се наоѓа на островчето Хулхуле во близина на Мале, по кое го носи и името. Порано го носеше името на првиот претседател на Малдивите, Ибрахим Насир.

На ова островче во Индискиот Океан аеродромот бил отворен во октомври, 1960 година, кога имало само челична писта долга 914 метри и широка 23 метри.

Со зголемувањето на туристичкиот интерес за оваа рајска дестинација, аеродромот бил реновиран и била изградена дополнителна инфраструктура.

На островот-аеродром денес има и метеоролошка станица и хотел за патниците во транзит.

Додека некои од нив уживаат во спектакуларната глетка при слетување и полетување од овој необичен аеродром, други се преплашени, со оглед на тоа дека пистата е широка 45 метри, а долга 3.200 метри и се наоѓа на надморска височина од само 2 метри, па на слетување изгледа како да нурнувате во Индискиот Океан.

Remote video URL
реклама

Чек дис аут

Топ 12 ненаселени места во светот

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more

Малиот сакал диносаурус за роденден

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе