Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Иако популарната и добро позната Питагорова теорема се поврзува со името на хеленскиот филозоф Питагора, археолошките откритија покажуваат дека древните Вавилонци ја познавале оваа математичка теорема 1.000 години пред Питагора, и секако дека не ја нарекувале така.

Иако Питагора (Πυθαγόρας) бил важна историска личност во развојот на математиката, не бил првиот што ја сфатил равенката која најмногу се поврзува со него (a²+b²=c²).

Всушност, постои древна вавилонска табла (со привлечно име IM 67118, позната и како Db₂-146) која ја користи Питагоровата теорема за да ја реши должината на дијагонала во правоаголник. Плочата, која веројатно се користела за учење датира од 1770 п.н.е., векови пред да се роди Питагора околу 570 п.н.е..

Плочата IM 67118

Втората плоча од периодот околу 1800-1600 п.н.е. има квадрат со означени триаголници внатре. Преведувањето на симболите од основата 60, системот за нумерирање што го користеле древните Вавилонци, покажал дека овие древни математичари биле свесни за Питагоровата теорема, како и за другите напредни математички концепти.

„Заклучокот е неизбежен. Вавилонците ја знаеле врската помеѓу долгата дијагонала на квадрат и неговата страна: d=квадратен корен од 2, ова е веројатно првиот број за кој се знае дека е ирационален. Сепак, тоа значи дека биле запознати со Питагоровата теорема - или, во најмала рака, со неговиот посебен случај за дијагоналата на квадрат (d²=a²+a²=2a²) - повеќе од илјада години пред големиот мудрец по кого е именуван“, пишува математичарот Брус Ратнер во труд на оваа тема.

Па зошто му се припишува на Питагора? Ниту еден оригинален запис на Питагора не е зачуван. Она што го знаеме за него го пренеле други, особено питагорејците, членови на училиштето што тој го основал во денешна Јужна Италија. Училиштето, наречено Питагоров полукруг, било таинствено, но знаењето научено или откриено таму било пренесено и често му се припишувало на самиот Питагора.

„Една од причините за реткоста на питагоровите оригинални извори беше тоа што питагоровото знаење усно се пренесувало од една на друга генерација, бидејќи пишаниот материјал бил редок. Освен тоа, поради почит кон нивниот водач, многу од откритијата на питагорејците му се припишувале на самиот Питагора; ова би го објаснило терминот Питагорова теорема“, објасни Ратнер.

Иако Питагора не ја смислил теоријата, неговото училиште секако ја популаризирало и било поврзано со него барем во следните неколку илјади години, пишува IFLScience.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе