Платеничката група Вагнер отвори „центар за пријателство и соработка“ во Србија

Групата Вагнер, руска приватна платеничка воена група со блиски врски со Кремљ, на Telegram објави дека во Србија e формиран нивeн „резидентен културен и информативен центар за пријателство и соработка Орли“, пренесува Danas.rs.

Канцеларите на Вагнер центарот во Санкт Петербург, Русија

„Брзаме да ве запознаеме со новиот жител на ПМЦ Вагнер центарот - АНО Руско-српскиот културно-информативен центар за пријателство и соработка Орли. Идеолог и водач на Центарот е Александар Лисов“, наведуваат на платформата Telegram.

Во соопштението потсетуваат дека во 2017 година „како резултат на неговите добротворни активности, приштинските власти го вклучиле Лисов во списокот на лица на кои им е забранет влез на територијата на непризнатата Република Косово“.

Тие наведуваат и дека мисијата на центарот е „спроведување на јавна дипломатија“, чија цел е зајакнување и развој на пријателските односи меѓу Русија и Србија со помош на „мека моќ“.

„Орлите, како штитеници на ПМЦ Вагнер центарот, се занимаваат со информативна конфронтација со руски либерали кои заминале во Србија и се обидуваат таму да извршат антируски активности со цел да ја дискредитираат Русија и да ги влошат односите меѓу рускиот и српскиот народ“, стои во објавата.

Страднер: Кој дел од оваа порака Западот не го разбира?

Реагирајќи на Twitter, Ивана Страднер, научен соработник на Американскиот фонд за одбрана на демократијата и експерт за хибридна војна, руска пропаганда и дезинформации, потсети дека пред неколку месеци најавила ваков тип на соработка меѓу Русија и Србија.

„Пред неколку месеци најавив соработка меѓу Русија и Србија на полето на информациската безбедност, а луѓето ми велеа дека сум параноична! Еве се случува соработката меѓу Вагнер центарот и Србија. Кој дел од оваа порака Западот не го разбира“, напиша Страднер на Twitter.

URL
реклама

Регион

Напаѓачите на Македонскиот клуб во Благоевград вработени во локалното комунално претпријатие

Read more

Приведени 4 лица за вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

Read more

Српскиот пратеник кој гледаше порно во собрание поднесе оставка

Read more

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан

Read more
 

Вести

Левица: Негрижата на Владата носи човечки жртви - се гледаме во 14 часот пред Влада!

Читај повеќе

Денес продолжи судењето на Рашковски за „Софтвери“

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Владата нема ниту една инвестиција, а се задолжува со 600 милиони евра еврообврзница

Читај повеќе

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе