Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Руските сили од летото безмилосно се борат за Бахмут, обидувајќи се да го освојат, но не успеваат, додека битката всушност се води за град кој во голема мера е уништен.

Борбите се интензивираа во последниве недели, добивајќи симболично значење за руските функционери кои се обидуваат да го освојат градот по серијата понижувачки порази, повлекувајќи се од Харковската област (на североисток) во септември и Херсон (на југ) во ноември.

Неодамна, силите на Москва постигнаа одреден напредок во насока на Бахмут, објавувајќи дека ги зазеле предградијата. Но, се чини дека тие не можат да го освојат градот, во кој живее речиси половина од неговото предвоено население од 70.000, соопштија украинските власти.

Со доаѓањето на зимата, многу аналитичари проценуваат дека сегашната линија на фронтот ќе се стабилизира, по неколкунеделниот напредок на Украина на североисток и југ.

Во битката за Бахмут, на руската армија сега ѝ помагаат платеници од групата Вагнер, меѓу кои има затвореници на кои им е ветена намалена казна доколку се борат во Украина, и цивилна резервна единица мобилизирана во септември.

Стратегијата се повторува: артилерија го бомбардира градот, уништувајќи ја инфраструктурата со надеж дека цивилите и украинските војници ќе се повлечат.

Некои набљудувачи сметаат дека битката за Бахмут првенствено сведочи за желбата на Москва конечно да извојува воена победа по неколкумесечни порази против украинската армија опремена со западно оружје.

„Руската команда сака да го контролира целиот регион Донецк, а Бахмут е главната порта кон Славјанск и Краматорск“, изјави за AFP Мајкл Кофман, директор за руска политика во американскиот тинк-тенк CNA, два важни града во Донбас.

Водачот на групата на Вагнер, озлогласениот трговец со оружје Евгениј Пригожин, сака уште повеќе: „Мораме да ја уништиме украинската војска во кланицата Бахмут“.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе